Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Stanisław Górka chciał zostać księdzem. Ostatecznie porzucił kapłaństwo dla aktorstwa
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 18.04.2024 11:13

Stanisław Górka chciał zostać księdzem. Ostatecznie porzucił kapłaństwo dla aktorstwa

Stanisław Górka
fot. KAPIF

Stanisław Górka zyskał ogromną rozpoznawalność dzięki serialowi “Plebania”, gdzie wcielał się w postać kościelnego. Jego rola była ściśle związana z kościelną posługą i, co ciekawe, niegdyś sam myślał o kapłaństwie. Ostatecznie zmienił swoją ścieżkę życiową.

Stanisław Górka jako kościelny z "Plebanii" zyskał dużą popularność

Dzisiaj, tj. 18 kwietnia, Stanisław Górka obchodzi swoje 70. urodziny. Przez lata związany był z teatrami, m.in.: Współczesnym, Dramatycznym i Nowym w Warszawie. W 1993 roku został liderem Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę, a w 2015 roku ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski, nadał mu tytuł profesora sztuk teatralnych.

Choć Stanisław Górka ma na swoim koncie wiele ról filmowych, serialowych oraz teatralnych, to największą popularność zyskał jako kościelny Zbyszek Sroka, w którego wcielał się w “Plebanii”. Widzowie polubili jego postać, jednocześnie nieco szufladkując go w tej roli.

Martyniuk nie będzie dobrze wspominał tej podróży. Padły mocne słowa

Stanisław Górkaa myślał niegdyś o kapłaństwie

Stanisław Górka jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zanim jednak podjął decyzję, że swoje życie chce łączyć z aktorstwem, myślał o kapłaństwie. Ostatecznie uznał, że podjął dobrą decyzję, a rezygnacja z zostania księdzem nie zmieniła niczego w jego stosunku do wiary.

Zastanawiałem się nad tym. Było to mniej więcej na początku lat '80. Uważam, że dobrze się stało, że nie zostałem księdzem. W pełni realizuję się jako aktor. Oczywiście wiara jest dla mnie bardzo ważna - powiedział Stanisław Górka w rozmowie z portalem Aleteia.

ZOBACZ TAKŻE: Natalia Janoszek trafiła do szpitala. Pokazała niepokojące zdjęcie

Stanisław Górka miłość znalazł dzięki wierze

Choć Stanisław Górka porzucił myśl o kapłaństwie na rzecz aktorstwa, nie odszedł od wiary. Uważa nawet, że dzięki niej udało mu się odnaleźć miłość. W wywiadzie udzielonym dla serwisu Aleteia zdradził, że swoją przyszłą żonę poznał tuż po pielgrzymce, w której brał udział.

Dzień po powrocie z tej pielgrzymki, 16 sierpnia, poznałem piękną kobietę, która została moją żoną. Jestem przekonany, że było w tym działanie Matki Bożej - zdradził Stanisław Górka.