Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Ujawniono szczegóły pogrzebu Jana A.P. Kaczmarka. "Taka była jego wola"
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 22.05.2024 18:37

Ujawniono szczegóły pogrzebu Jana A.P. Kaczmarka. "Taka była jego wola"

Jan A.P. Kaczmarek
fot. KAPIF

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Znany kompozytor zmarł 21 maja 2024 roku w wieku 71 lat. Choć na tę chwilę nie podano daty jego pogrzebu, zdradzono, gdzie odbędzie się ceremonia. Najprawdopodobniej będzie ona miała charakter państwowy.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Legendarny kompozytor i zdobywca Oscara zmarł 21 maja 2024 roku po ciężkiej chorobie. Miał 71 lat. Informację o jego śmierci przekazała żona artysty, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej - możemy przeczytać.

Artysta od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi - cierpiał na MSA, która jest jedną z najpoważniejszych chorób neurologicznych. Objawia się m.in. zaburzeniami równowagi, drżeniem kończyn czy sztywnością mięśniową. Choroba ta ma charakter postępujący. 

Oglądanie tego niesamowitego mężczyzny toczącego nierówną walkę było dla nas, całej rodziny, horrorem. Wszelkie próby poprawy jego stanu zawiodły, a teraz celem jest zapewnienie mu jak największego komfortu w domu - mówiła córka kompozytora, Anastazja Davis, w rozmowie z “Faktem”.

Co się dzieje z Beatą Tyszkiewicz? Iwona Pavlović się wygadała

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka

Na tę chwilę nie jest znana dokładna data pogrzebu Jacka A.P. Kaczmarka, jednak, jak informuje portal eska.pl, środowiska tworzące festiwale filmowe w Krakowie postanowiły zawnioskować do prezydenta miasta, by artysta spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. 

Robert Piaskowski, który jest dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że ostatnią wolą kompozytora była, by spoczął w tym mieście.

Taka była jego wola. W ostatnich latach kompozytor związał się z Krakowem nie tylko artystycznie, ale też rodzinnie. Tutaj też był leczony w ostatnich miesiącach - wyjaśnił Robert Piaskowski.

ZOBACZ TAKŻE: Dorota Wellman o relacjach z Marcinem Prokopem. Szczere wyznanie

Osiągnięcia Jana A.P. Kaczmarka

Jan A.P. Kaczmarek był niezwykle utalentowanym kompozytorem. Przez lata swojej aktywności artystycznej skomponował muzykę do ponad 70 filmów oraz spektakli teatralnych. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. został odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska “Neptuna”. Zdobył także nagrodę Giganta 2011, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymując go za wybitne zasługi w pracy twórczej oraz działalności artystycznej. 

Został również doceniony poza granicami naszego kraju - w 2005 roku za muzykę do filmu pt. “Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera, Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła go Oscarem.