Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Znany kompozytor zmarł po długiej chorobie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 21.05.2024 13:10

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Znany kompozytor zmarł po długiej chorobie

Świeczka
Fot. Pixabay

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Słynny polski kompozytor i laureat Oscara miał 71 lat. O jego śmierci poinformowała Polska Fundacja Muzyczna. - Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością - przekazała wdowa po wybitnym artyście. 

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek był bez wątpienia wybitnym polskim artystą. Skomponował muzykę do ponad 70 filmów i spektakli teatralnych. Od lat bardzo ceniony zagranicą. W 2005 r. za muzykę do filmu “Marzyciel” w reż. Marca Forstera, amerykańska akademia nagrodziła Kaczmarka Oscarem. Informacje o jego śmierci przekazała prasie Polska Fundacja Muzyczna. 

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek - przekazała Polskiej Fundacji Muzycznej Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona kompozytora. 

Niepokojące wieści na temat księżnej Kate. Zrezygnowała z ważnej uroczystości

Jan A.P. Kaczmarek zmagał się z ciężką chorobą

Choć kompozytor od dłuższego czasu zmagał się z chorobą, to informacja o jego śmierci. wywołała natychmiastową reakcję mediów oraz internautów, którzy składają wdowie po wybitnym artyście liczne kondolencje. 

Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. Czuwałam przy nim do końca - dodała Twardowska Kaczmarek

Wspaniała kariera Jana A.P. Kaczmarka

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką i muzyką. Razem ze swoją mamą często gościł w poznańskiej filharmonii. 

Pomimo tego w późniejszych latach wybrał się na studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przełomem okazał się staż w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Od tego czasu rozpoczęła się jego wielka kariera kompozytorska. 

Artysta zmarł 21 maja 2024 r. Miał 71 lat. 

Źródło: PAP