Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Poruszające sceny na pogrzebie Zofii Kucówny. Spełnili jej ostatnie życzenie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 16.04.2024 19:36

Poruszające sceny na pogrzebie Zofii Kucówny. Spełnili jej ostatnie życzenie

Pogrzeb Zofii Kucówny
fot. AKPA

15 kwietnia 2024 roku w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zgromadziły się tłumy, aby pożegnać legendarną aktorkę Zofię Kucównę. W ostatniej drodze towarzyszyła jej cała plejada polskich gwiazd. Ku zaskoczeniu wielu osób, ciało artystki, na jej wyraźną prośbę, nie spoczęło w rodzinnym grobie.

W poniedziałek 15 kwietnia pożegnano Zofię Kucówną. Spełniono jej ostatnią wolę

Zofia Kucówna odeszła tuż przed swoimi 91. urodzinami. Przez wiele lat byłą jedną z najwybitniejszych postaci polskiego teatru i kina - nic więc dziwnego, że jej śmierć poruszyła nie tylko bliskich, ale całą branżę i licznych fanów. W poniedziałek 15 kwietnia pod Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie zebrały się prawdziwe tłumy, aby godnie pożegnać wspaniałą aktorkę.

Na ceremonii pogrzebowej, oprócz najbliższych, pojawiło się również wiele znanych twarzy polskiego show-biznesu. W kościele zgromadzili się m.in. Irena Santor, Daniel Olbrychski, Teresa Lipowska, Patrycja Kazadi czy Maja Komorowska. Atmosfera była smutna i podniosła, a uczestnicy mszy wspominali nie tylko aktorkę, ale również jej znaczenie dla polskiej kultury.

Pogrzeb Zofii Kucówny
fot. AKPA
Nie żyje znany polski dziennikarz. Właśnie przekazano tragiczne wieści

Zofia Kucówna była wybitną aktorką teatralną i telewizyjną. W Warszawie żegnały ją tłumy

Niestety nie wszyscy byli w stanie pojawić się na ceremonii pogrzebowej artystki. W trakcie ostatniego pożegnania odczytano listy, m.in. od Andrzeja Dudy i Ministra Kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Żegnamy dziś wybitną aktorkę teatralną i telewizyjną, pisarkę, ale przede wszystkim bliską nam osobę. Jej odejście wzbudza smutek w sercach wszystkich, którzy mieli możliwość poznać jej wyjątkowy talent. Zofia Kucówna pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako aktorka, ale również jako człowiek o głębokim zrozumieniu życia - napisał w liście pożegnalnym minister kultury i dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Pogrzeb Zofii Kucówny
fot. AKPA

Zofia Kucówna spoczęła na Cmentarzu Parafialnym w Skolimowie

Zofia Kucówna w ostatnich tygodniach przed odejściem nie czuła się najlepiej, chorowała i nie wychodziła nawet ze swojego pokoju w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Mimo to nadal emanowała siłą i determinacją, które charakteryzowały ją przez całe życie.

Zamykam swoje życie szczęśliwa [...] Moje życie było cudowne i wspaniałe, spotkałam wspaniałych ludzi. Kocham was -powiedziała w nagraniu wideo, zrealizowanym kilka miesięcy temu, wyemitowanym na zakończenie mszy pogrzebowej Zofia Kucówna.

Gdy już stało się jasne, że aktorka powoli gaśnie, bliscy postanowili zrealizować jej ostatnie życzenie. Aktorka chciała zostać pochowana na cmentarzu w Skolimowie, miejscu, które było dla niej domem, który współtworzyła z innymi artystami.

Ostatnie pożegnanie Zofii Kucówny było momentem nie tylko refleksji nad jej życiem i dorobkiem artystycznym, ale także okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności za jej wkład w polską sztukę. Aktorka pozostawiła po sobie trwałe ślady w sercach widzów i kolegów z branży. Zofia Kucówna spoczęła na Cmentarzu Parafialnym w Skolimowie.

Zofia Kucówna
fot. KAPIF