Rozrywka.Goniec.pl

Matylda Damięcka ostra jak nigdy. Jan Paweł II i Lech Wałęsa w ogniu krytyki

28 Marca 2023

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Matylda Damięcka jest nie tylko aktorką, ale także autorką intrygujących grafik, którymi dzieli się z internautami na Instagramie. Jej ostatnie publikacje odnoszą się w dość odważny sposób do największych polskich autorytetów. Nie wiadomo jednak, co dokładnie artystka miała na myśl. 

Matylda Damięcka szuka prowokacji

W świecie sztuki jest takie przekonanie, że czasem prawdziwego artystę docenia się dopiero po śmierci. Matylda Damięcka nie ma tyle cierpliwości i chce, by o jej grafikach już teraz dużo się mówiło. Robi więc wszystko, by poruszyć tematy trudne i dyktować autorytety i by wzbudzić emocje wśród największej liczby odbiorców. Dowodzi temu jej ostatni wpis na Instagramie, który rozpoczęła buńczuczne, nawiązując do słynnej piosenki Jacka Kaczmarskiego. 

- Pomniki runą, runą runą - zaczeła Matylda Damięcka, w następnych slajdach zamieszczając wymowne obrazki dotyczące trzech znanych Poaków -Lecha Wałęsy , Jana Pawła II i Jacka Kaczmarskiego. Którego z nich zbuntowana Matylda Damięcka wzięła na "pierwszy ogień"?

Katarzyna Dowbor wyremontowała im dom. Straszne, co stało się później

Katarzyna Dowbor wyremontowała im dom. Straszne, co stało się później

CZYTAJ DALEJ

Matylda Damięcka myśli, e piętnuje zło

Pierwsza zawoalowana wzmianka dotyczyła Jacka Kaczmarskiego, który opublikował fragmenty wiadomości, jakie do swojej córki przesłał reżyser Andrzej Saramonowicz.  To powrót do głośnej sprawy wywiadu udzielonego przez nią u w Dużym Formacie. Patrycja Wolny wyznała wówczas, że ojciec cierpiał na alkoholizm i dopuszczał się przemocy domowej. Z pewnością kolejnym nawiązaniem do tego delikatnego tematu jest kolejny jej rysunek - dom z podpisem "muzyka domowa" i feerią nutek, z których jedna "krwawi". Matylda Damięcka prawdopodobnie chciała stanąć po stronie poszkodowanej, jednak trudno rozwikłać jej prawdziwe pobudki.

- Myślę, że się zupełnie pogubiłaś. I straciłaś kompas, co przyzwoite, a co nie. Nie neguję i nigdy nie negowałem twojej prawdy o ojcu. Ale to nie jest jedyna prawda o Nim. Był wielkim artystą i jego twórczość powinna zostać wśród ludzi. Swoją nastoletnią histerią, której nigdy w dorosłym wieku nie zanegowałaś, zrobiłaś polskiej kulturze wielką przykrość - brzmiała wspomniana wiadomość Andrzeja Saramonowicza do córki. Obrazkami skomentowała ją Matylda Damięcka. 

Matylda Damięcka o Janie Pawle II i Lechu Wałęsie

Matylda Damięcka w dalszej części swojej twórczości zamieściła głowy Jana Pawła II, Lecha Wałęsy i muzyka ("Wszyscy święci"), dołączając zabawy słowem, pisząc np. "Jan Paweł II wybitnym teologiem był, ale…". 

- O trzech takich, co symbolami Solidarności byli: dwóch z teczkami, jeden z prywatnym kapelanem co 'kochał' dzieci za bardzo, dwóch co przymykali oczy, jeden co pił i bił, a jeden co przenosił do innej parafii. A po drugiej stronie My, co widzimy to tylko w tych, co chcemy widzieć, a reszta to fabrykacja, ale tamtego to nie fabrykacja. (…) Bycie wielkim nie impregnuje nas na bycie wadliwym/niedoskonałym/wujowym człowiekiem (…) - pisze Matylda Damięcka na Instagramie.  Niestety, jej wrażliwość artystyczna nie spotyka się z pozytywnym odbiorem internautów, co pokazała w kolejnym slajdzie, pokazując wulgarną wiadomość jednego z nich. Jak Wam się podoba sztuka w wykonaniu Matyldy Damięckiej?

Tomasz Komenda ponownie stanął przed sądem. Matka jego dziecka wyjawiła przykrą prawdę

Tomasz Komenda ponownie stanął przed sądem. Matka jego dziecka wyjawiła przykrą prawdę

CZYTAJ DALEJ
Rafał Szatan Barbara Kurdej-Szatan

Rafał Szatan trafił do szpitala. Pokazał zdjęcie, smutny widok

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Joanna Szczepkowska "podziękowała" Piotrowi Glińskiemu za życzenia. Ostry komentarz aktorki
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Brat Anny Głogowskiej nie żyje. Zaledwie miesiąc temu wziął ślub
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Jerzy Kryszak oczarował publikę, która wstała z miejsc. Wyborcom PiS nie było do śmiechu
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Filip Chajzer niespodziewanie zwrócił się do byłej partnerki. Jego wpis wywołał burzę
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Dominika Gwit niedawno urodziła, teraz znów ma powody do świętowania. Spływają gratulacje
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się niego syn Violetty Villas
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]