Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Już o 20:00 wielu Polaków chwyci za piloty i przełączy na Polsat. Na ekranie hitowy film akcji
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.05.2024 15:11

Już o 20:00 wielu Polaków chwyci za piloty i przełączy na Polsat. Na ekranie hitowy film akcji

Pilot od telewizora
fot. fot. Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Dziś w tv polskie stacje, tradycyjnie w poniedziałek, przygotowały wyjątkowo ciekawe propozycje dla osób spragnionych filmowej uczty. Do wyboru będą zarówno hollywoodzkie produkcje, jak i kultura przez duże "K". Wybór może dla wielu osób stanowić nie lada wyzwanie. Co zatem warto obejrzeć w poniedziałek 20 maja?

Dziś w TV. "Teatr Telewizji: Cudzoziemka"

W poniedziałkowy wieczór Telewizja Polska przygotowała wyjątkowo ambitne kino. W ramach cyklu "Teatr telewizji" zobaczymy ekranizację znanej powieści "Cudzoziemka".

Róża (Alona Szostak) analizuje swoje życie i rozlicza się z przeszłością. Zawsze czuła się obco jak tytułowa "cudzoziemka". W Rosji postrzegano ją jako Polkę, a w Polsce jako Rosjankę. Jej niespełnione ambicje artystyczne, zawiedzione uczucia i ciężki charakter doprowadziły do niepowodzeń w relacjach z mężem Adamem (Andrzej Szubski) i dziećmi.

W teatrze Telewizji Polskiej zobaczymy ekranizację spektaklu w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. To poruszająca historia o trudnych relacjach rodzinnych i próbach uwolnienia się od destrukcyjnego wpływu bliskiej osoby. Przedstawienie, będące adaptacją powieści Marii Kuncewiczowej, wykonali aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu.

"Teatr Telewizji: Cudzoziemka" - TVP 1, 20:30

Kajra przerwała milczenie po rozstaniu z "Tak to leciało". Dosadne słowa

Dziś w TV "Kingsman: Złoty krąg"

Minął rok, odkąd Eggsy Unwin ukończył rygorystyczne szkolenie szpiegowskie i stał się pełnoprawnym członkiem tajnej organizacji. Działając pod pseudonimem "Galahad," który przejął po zmarłym Harrym Harcie, wdaje się w romans z księżniczką Tilde. Pewnego dnia tajne informacje o lokalizacji kwatery głównej agencji trafiają do rąk Poppy Adams, szefowej największego kartelu na świecie. Bezwzględna kobieta postanawia wysadzić budynek służb.

W potężnej eksplozji przeżywają tylko Eggsy i Merlin. Nie zamierzają się poddać i odkrywają istnienie siostrzanej grupy o nazwie Statesman, która działa w Stanach Zjednoczonych. Włamują się do jej siedziby, ale zostają schwytani przez Tequilę i zabrani na przesłuchanie. Wkrótce trafiają przed oblicze Champa, który zgadza się pomóc im w schwytaniu sprawców brutalnego ataku.

"Kingsman: Złoty krąg" - Polsat, 20:00

Dziś w tv "Free Guy"

Guy (Ryan Reynolds) jest przeciętnym urzędnikiem, który wiedzie pozornie szczęśliwe życie i pracuje w banku, który jest regularnie napadany. Traktuje to jako część codzienności, ale wszystko się zmienia, gdy na ulicy dostrzega dziewczynę swoich marzeń. Postanawia przerwać rutynę i podejść do niej. Wkrótce odkrywa, że jest drugoplanową postacią w popularnej grze komputerowej i od tej chwili przestaje być kontrolowany przez jej algorytmy.

Uwolniony Guy zaczyna kształtować swoją postać samodzielnie, a pracownicy firmy produkującej grę są przekonani, że to działanie hakera i próbują go powstrzymać. Jedyną osobą, która może pomóc Guyowi, jest Millie (Jodie Comer), która sterowała dziewczyną, którą zauważył na ulicy. Film, nominowany do Oscara za efekty specjalne, został zainspirowany powieścią "Simulacron-3" Daniela F. Galouye'a z 1964 roku.

"Free Guy" - Polsat, 23:05

Dziś w tv "303: Bitwa o Anglię"

Rok 1940. W Wielkiej Brytanii rośnie przerażenie z powodu inwazji armii III Rzeszy na Europę, a wkrótce rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której wyszkoleni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAF-u. Gdy Royal Air Force zaczyna przegrywać, z pomocą przybywają polscy piloci. Weterani Jan Zumbach, Witold "Kobra" Urbanowicz, Mirosław Ferić oraz Witold "Tolo" Łokuciewski opuścili okupowaną Polskę, a później Francję, aby dołączyć do Królewskich Sił Powietrznych i wesprzeć Brytyjczyków w walce.

Polscy piloci mają na swoim koncie liczne zestrzelenia niemieckich samolotów i wierzą, że ich doświadczenie przyda się w walce. Niebawem dostają szansę, aby udowodnić swoje umiejętności jako piloci myśliwców, ale na drodze stają im bariery językowe i różnice kulturowe.

Początkowa nieufność Brytyjczyków wobec polskich asów z czasem ustępuje, a polscy piloci zyskują ogromny szacunek. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który staje się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w bitwie o Anglię.

To z pewnością film dla wielbicieli historii i polskiego kina, który stworzono z imponującym rozmachem. Pozycja obowiązkowa!

"303: Bitwa o Anglię" - TVN 7, 20:00