Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Andrzej Duda pojawił się na pogrzebie Jacka Zielińskiego. Padły poruszające słowa
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.05.2024 13:12

Andrzej Duda pojawił się na pogrzebie Jacka Zielińskiego. Padły poruszające słowa

Andrzej Duda
fot. KAPIF

20 maja odbył się pogrzeb Jacka Zielińskiego - współtwórcy Skaldów i autora wielu niezapomnianych hitów. W uroczystościach pogrzebowych brali udział ludzie ze świata rozrywki i polityki - nie mogło zabraknąć również Andrzeja Dudy. Prezydent wygłosił poruszające przemówienie, w którym podkreślił zasługi artysty oraz zdradził osobiste powiązania ze zmarłym muzykiem.

Prezydent Andrzej Duda pojawił się na pogrzebie Jacka Zielińskiego

Jacek Zieliński, współzałożyciel legendarnej grupy Skaldowie, zmarł 6 maja 2024 roku w wieku 77 lat. Choć od dawna zmagał się z poważną chorobą, jego odejście było zaskoczeniem dla nas wszystkich. Śmierć artysty poruszyła nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale także rzesze fanów oraz świat muzyki.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego rozpoczął się od mszy świętej w kościele na Skałce w Krakowie. W ostatniej drodze artyście towarzyszyli nie tylko jego bliscy, ale również wielbiciele jego muzyki oraz osoby publiczne. Msza, odprawiana przez kardynała Grzegorza Rysia, rozpoczęła się wzruszającym wykonaniem utworu "Jutro cię odnajdę", a w trakcie ceremonii Skaldowie wykonali jeszcze trzy kompozycje autorstwa brata zmarłego, Andrzeja Zielińskiego: "Jutro odnajdę ciebie", "W żółtych płomieniach liści" oraz "20 minut po północy".

Nic już się nie da ukryć. Wyszła prawda na temat stanu zdrowia księżnej Kate

Andrzej Duda odznaczył Jacka Zielińskiego i podkreślił jego wkład w polską kulturę

Prezydent Andrzej Duda, który przybył na uroczystości wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oddał hołd zmarłemu muzykowi, podkreślając jego wyjątkowy wkład w rozwój polskiej muzyki. W swoim przemówieniu prezydent zaznaczył, że Jacek Zieliński należał do wąskiego grona twórców polskiego rocka, którzy przecierali szlaki dla przyszłych pokoleń artystów.

To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi za niezwykłą twórczość muzyczną, jaką tworzył, ale również za to, kim był prywatnie - powiedział prezydent, wręczając synowi zmarłego, Bogumiłowi Zielińskiemu, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda przypomniał, że muzyka Skaldów była fundamentem, na którym budowali swoje kariery inni polscy artyści.

To była droga, którą wytyczyli Skaldowie, a którą potem poszli inni muzycy. Skaldowie nauczyli Polaków słuchać i kochać tę muzykę - mówił prezydent, dodając, że wiele młodych par zakochiwało się przy dźwiękach ich piosenek.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda prywatnie znali Jacka Zielińskiego

Prezydent Andrzej Duda, w swoim przemówieniu, zdradził także osobiste związki z Jackiem Zielińskim. Jego żona, Agata Kornhauser-Duda, znała Zielińskiego od dziecka, a sam prezydent poznał go 33 lata temu.

Będzie pan zawsze żył w swoich nutach, w swoich utworach. Będziemy ich słuchać przez wiele lat - podkreślił prezydent, wyrażając wdzięczność za wkład Zielińskiego w rozwój polskiej kultury.

O godzinie 19:00, w Nowohuckim Centrum Kultury, odbędzie się koncert "Skaldowie i przyjaciele - koncert pamięci Jacka Zielińskiego", będący muzycznym pożegnaniem artysty. W wydarzeniu weźmie udział wielu muzyków oraz fanów, którzy wspólnie oddadzą hołd zmarłemu twórcy. Występy te będą symbolicznym zwieńczeniem pożegnania uwielbianego artysty.

Jacek Zieliński, jako muzyk i kompozytor, pozostawił po sobie bogate dziedzictwo, które na zawsze będzie częścią polskiej kultury muzycznej. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów, a utwory, takie jak "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" czy "Z kopyta kulig rwie", na trwałe wpisały się w kanon polskiej muzyki rozrywkowej.

Andrzej Duda
fot. KAPIF
Jacek Zieliński
fot. KAPIF