Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > TVP szykuje nowy serial historyczny. Zastąpi "Koronę królów"
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 10.04.2024 19:24

TVP szykuje nowy serial historyczny. Zastąpi "Koronę królów"

Serial Korona królów. Jagiellonowie
Fot. screen "Korona królów. Jagiellonowie"

Telewizja Polska szykuje dla widzów nowy serial historyczny, który ma zastąpić cieszącą się dużą popularnością “Koronę królów”. Nowa produkcja TVP "Królowie", utrzymana zostanie w konwencji swojego poprzednika. Serial opowiadać będzie bowiem o synach Władysława Jagiełły: Kazimierzu Jagiellończyku i Władysławie Warneńczyku.

Sukces "Korony królów" TVP

Pomimo początkowych trudności i krytyki, serial "Korona królów" okazał się niewątpliwym sukcesem TVP. Specjaliści zarzucali produkcji luki scenariuszowe, kiepską grę aktorską, słabą scenografię. Widzowie jednak dopisali i w pierwszym tygodniu emisji (styczeń 2018 r.), serial gromadził ich przed telewizorami średnio 3 mln, zdobywając dla Jedynki pozycję lidera rynku. 

(…) średnia widownia pięciu odcinków "Korony królów" wyniosła 3 mln osób. Oznacza to, że serial śledził co piąty widz, mający włączony wtedy telewizor (jest emitowany od poniedziałku do czwartku o 18.30). 700 tys. widzów stanowili ludzie z tzw. grupy komercyjnej, czyli ci w wieku od 16 do 49 lat - podawał Business Insider.

Tyle Agnieszka Chylińska zarobi w USA. Kwota robi wrażenie

"Królowie". Nowa propozycja TVP

Zapowiadana przez Telewizję Polską nowa produkcja historyczna, będzie opowiadać o losach dwóch synów Władysława Jagiełły, czyli Władysławie Warneńczyku i Kazimierzu Jagiellończyku. 

Wielka historia będzie tłem dla licznych wątków obyczajowych i pretekstem do snucia opowieści o ludziach – o ich namiętnościach, miłościach, radościach i smutkach, które niezależnie od czasów są zawsze podobne, ale w kontekście średniowiecznej obyczajowości nabierają nowego wymiaru - zapowiada TVP.

Akcja "Królów" rozpocznie się w 1440 r. Twórcy pokażą nam 16-letniego Władysława Warneńczyka, który po koronacji rusza na Węgry w celu objęcia tamtejszego tronu. Trzy lata młodszy od niego Kazimierz Jagiellończyk, uda się w tym czasie na Litwę, by podobnie jak jego brat, zdobyć władzę. 

Kto w obsadzie nowego serialu TVP?

Producentką serialu jest, pracująca już przy "Koronie królów. Jagiellonowie" Jolanta Filipowicz. Za reżyserię odpowiadać będą Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz i Piotr Bieliński. Kostiumami zajmie się Elżbieta Radke, scenografią Konrad Laprus, a charakteryzacją Justyna Zaranek. 

W postaci tytułowych królów wcielą się Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). Na ekranie zobaczymy również m.in. Marię Pawłowską (królowa Zofia), Przemysława Stippę (Zbigniew Oleśnicki), Adama Zdrójkowskiego (Gromek) i Aleksandrę Justę (ochmistrzyni Karska). 

Czy produkcja, do której zdjęcia właśnie ruszają, powtórzy sukces swojej poprzedniczki? Na pewno ma to szansę. Data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że "Królowie" mają liczyć 80 odcinków, a zdjęcia będą realizowane m.in. w: Biskupinie, Iłży, Wąchocku, Rogalinie, Kazimierzu Dolnym oraz w lasach nad Świdrem. 

Źródło: Wirtualne Media/Radio Zet/Business Insider