Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Ta zagadka namieszała internautom. Potrafisz wskazać odpowiedź?
Maja Szewczak
Maja Szewczak 20.03.2024 15:11

Ta zagadka namieszała internautom. Potrafisz wskazać odpowiedź?

Zagadka matematyczna
fot. canva.com

Matematyka z pewnością nie jest ulubionym przedmiotem każdego i nie wszyscy są w stanie sobie z nią poradzić. To równanie na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, jednak gdy rozpoczniemy nasze obliczenia, okazuje się, że łatwo jest się pomylić. Chcąc rozwiązać to równanie, musimy pamiętać o jednej dość istotnej rzeczy. Poradzisz sobie z tym przykładem?

Równanie wprowadziło w błąd nie jednego

To równanie wydaje się proste, a każdy zawodowiec pomyślałby, że bez problemu sobie z nim poradzi. Niestety okazuje się, że większość internautów ma problem, by podać prawidłowy ostateczny wynik łamigłówki. Mimo wszystko ta zagadka matematyczna może okazać się podchwytliwa, a podczas liczenia można się łatwo pomylić. 

W wykonywaniu obliczeń ważne jest, by być uważnym. Każdy najmniejszy błąd bowiem sprawi, że końcowy wynik będzie nieprawidłowy. Zagadka wprawiła w zakłopotanie nie jedną osobę i zdążyła podzielić cały internet. Sprawdź, czy poradzisz sobie z podaniem właściwego rozwiązania.

Matematyczna zagadka. Uczestnicy telewizyjnego show nie podołali

1 czy 16? Internet podzielony

W większości równań matematycznych, aby podać prawidłową odpowiedź, należy znać zasadę kolejności wykonywania działań. Bez tego nie wykonamy ani jednego obliczenia dobrze. Również i w tej sytuacji musimy wiedzieć, co należy obliczyć jako pierwsze. Przede wszystkim należy również podejść do matematycznej łamigłówki z dokładnością i zwrócić uwagę na każdy znak.

Mimo wszystko jednak zagadka ta wprawia w zakłopotanie większość internautów, którzy podzieleni zostali na dwie grupy. Jedni uważają, że poprawna odpowiedź to 1, a drudzy, że 16. Kto ma rację? Przekonajmy się. 

fot. canva.com; Jaka jest prawidłowa odpowiedź?

Jaki jest prawidłowy wynik równania?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań najpierw obliczamy to, co jest w nawiasach. A więc zsumujmy liczby w nawiasie: 2+2=4. Zostaje nam więc: 8:2x4=? Najważniejszą kwestią w równaniu jest jednak to, by pamiętać o tym, że jeśli występuje dzielenie i mnożenie obok siebie, należy wykonać obliczenia w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej. Zatem: 8:2=4, a 4x4=16. W taki sposób otrzymujemy prawidłową odpowiedź, jaką jest właśnie 16. 

Udało Ci się poprawnie rozwiązać równanie? Jeśli tak, to gratulacje!