Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Równanie jajka to popularny test na logikę dla kilkulatków. Potrafisz je rozwiązać?
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 19.01.2024 10:09

Równanie jajka to popularny test na logikę dla kilkulatków. Potrafisz je rozwiązać?

zagadka
Równanie jajka to popularny test na logikę dla kilkulatków. Fot. Canva.com

Co było pierwsze - jajko czy kura? Choć uczniowie szkoły podstawowej takich dylematów rozwiązywać nie muszą, sen z powiek spędza im inna, równie fantazyjna zagadka z kurami. Okazuje się jednak, że łamigłówka trudność może sprawić także dorosłym. Czy zdołasz poprawnie rozwiązać popularne równanie?

Test na logikę dla uczniów szkół podstawowych

Codzienne wykonywanie testów stanowi skuteczny trening dla mózgu. Specjaliści zapewniają, że oprawia koncentrację, umiejętność analizowania i dynamikę myślenia

Tym razem podchwytliwe równanie może przysporzyć nieco problemów i wymaga sporego wytężenia umysłu. Jest to jednak okazja, by powrócić wyobraźnią w szkolne ławy i zmierzyć się z krótką kartkówką. Podejmujesz wyzwanie?

Co widzisz na tym obrazku? Odpowiedź ujawni, jak wejdziesz w 2024 rok

Równanie z kurami i jajkami. Zagadka może sprawić trudność

Ten krótki internetowy test polega na przeanalizowaniu prostego równania, podczas którego trzeba wykazać się przynajmniej dostateczną wiedzą z zakresu matematyki. Nagrodzenie słów "półtora" i "pół" owszem, może zawrócić w głowie, jednak warto podejść do równania analitycznie.

Jeśli półtora kury zniesie półtora jajka w ciągu półtora dnia, ile jaj zniesie pół tuzina kur w ciągu pół tuzina dni - brzmi zadanie.

Daj sobie kilka chwil  na zastanowienie. Jeśli już wiesz, jak ma brzmieć poprawna odpowiedź, zapoznaj się z rozwiązaniem poniżej. Zamieściliśmy również krótkie wyjaśnienie, by nie było żadnych wątpliwości. 

zagadka
Równanie jajka to popularny test na logikę dla kilkulatków. Fot. Canva.com

"Równanie jajka". Rozwiązanie

Jeśli na myśl przyszła Ci liczba 36, niestety jesteś w błędzie. Choć to najpopularniejszy wskazywany wynik, prawda jest zupełnie inna. Aby zdać ten test, należało udzielić jedynie słusznego rezultatu - 24 jaja. Jak to możliwe?

Jeśli, bazując na danych z polecenia, czterokrotnie zwiększy się liczba kur oraz ilość czasu (1,5 razy 4 daje 6), liczba zniesionych jaj wzrośnie 16-krotnie. To oznacza, że równanie powinno wyglądać następująco: 16 X 1,5 = 24. Udało Wam się odgadnąć tę zagadkę?