Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Na jakim miejscu stoi samochód? Rozwiązanie jest prostsze, niż wam się wydaje
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 08.06.2024 22:53

Na jakim miejscu stoi samochód? Rozwiązanie jest prostsze, niż wam się wydaje

Zagadka z miejscem parkingowym
Fot. Goniec

Ostatnimi czasy w mediach społecznościowych i na różnych portalach internetowych coraz częściej można spotkać zagadkę, która podbiła serca wielu użytkowników. Zadanie polega na ustaleniu numeru miejsca parkingowego, na którym stoi zaparkowane auto. Okazuje się, że dzieci radzą sobie z tym problemem znacznie lepiej niż dorośli. Dlaczego tak się dzieje i na czym polega tajemnica tej łamigłówki?

Zagadka z miejscem parkingowym. Wiesz, na jakim numerku stoi samochód?

Zagadka przedstawia fragment parkingu, na którym widzimy sześć miejsc parkingowych oznaczonych numerami. Jedno z tych miejsc jest zajęte przez samochód, co uniemożliwia zobaczenie numeru pod nim. Naszym zadaniem jest ustalenie, na miejscu, z jakim numerem znajduje się pojazd.

Zagadka z miejscem parkingowym
fot. Goniec.pl

Na pierwszy rzut oka liczby te wydają się przypadkowe i pozbawione logiki, co skłania dorosłych do długiego główkowania i tworzenia skomplikowanych teorii. Tymczasem rozwiązanie jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Tylko nieliczni rozwiążą ten test na spostrzegawczość. Trzy kwiaty różnią się od reszty

Dzieci znacznie szybciej znajdują rozwiązanie zagadki. Dlaczego?

Co sprawia, że dzieci rozwiązują tę zagadkę w kilka sekund, podczas gdy dorośli mają z tym trudności? Odpowiedź leży w sposobie, w jaki postrzegamy problem. Dzieci patrzą na rzeczywistość w sposób bardziej bezpośredni i mniej skomplikowany, dzięki czemu często nie szukają trudnych rozwiązań tam, gdzie ich nie ma. Najmłodsi dostrzegają w ten sposób to, co umyka dorosłym przez ich skłonność do nadmiernego analizowania.

Dlaczego dorośli mają trudności z rozwiązaniem? Najczęściej przyczyną jest zbyt skomplikowane myślenie: Dorośli często próbują analizować zagadki, niepotrzebnie szukając w nich ukrytego haczyka. Szukają skomplikowanych matematycznych wzorów lub logicznych powiązań, które tak naprawdę nie istnieją. W przypadku tej zagadki wystarczy jedynie zmienić perspektywę, co jest prostsze dla dzieci.

Najmłodsi mają większą elastyczność myślenia i są bardziej otwarci na pozornie banalne rozwiązania. Umysły dzieci nie są obciążone nawykami i schematami myślowymi, które charakteryzują dorosłych, dzięki temu potrafią spojrzeć na problem z innej strony, dosłownie i w przenośni.

Dzieci znacznie szybciej rozwiązują tę zagadkę, gdyż zwykle podchodzą do niej po prostu jak do formy zabawy. Dorośli często do podobnych wyzwań podchodzą ambicjonalnie, przez co mogą odczuwać presję, aby znaleźć poprawne rozwiązanie i udowodnić tym samym bystrość swojego umysłu. Stres z kolei może utrudniać logiczne myślenie i negatywnie wpływać na naszą kreatywność.

Zagadka z miejscami parkingowymi - rozwiązanie

Jak już wspominaliśmy, dzieci znacznie szybciej rozwiązują powyższą zagadkę - kluczowa w znalezieniu odpowiedzi jest po prostu zmiana perspektywy. Aby rozwiązać zagadkę, wystarczy odwrócić ilustrację do góry nogami. W ten sposób liczby układają się w logiczny ciąg:

86, ? , 88, 89, 90, 91 - tak niewiele potrzeba było, aby stało się oczywiste, że samochód stoi na miejscu numer 87.

Rozwiązanie zagadki z miejscem parkingowym
fot. Goniec.pl

Podobne łamigłówki to doskonałe ćwiczenia dla mózgu, a ich regularne rozwiązywanie może poprawić nasze zdolności analityczne i pomóc nam w radzeniu sobie z codziennymi problemami, przy okazji utrzymując nasze szare komórki w dobrej kondycji.

Zagadka z numerem miejsca parkingowego to doskonały przykład na to, jak różne mogą być nasze sposoby myślenia i to, w jak postrzegamy problemy. Dzieci, dzięki temu, że nie komplikują sobie niepotrzebnie podobnych zagadek, często radzą sobie lepiej z podobnymi zadaniami niż dorośli. 

Zagadka z miejscami parkingowymi może być dla nas wszystkich przypomnieniem, że czasem warto spojrzeć na problem z innej perspektywy i nie komplikować rzeczy prostych. Zamiast szukać skomplikowanych teorii, warto czasem po prostu szukać najprostszych rozwiązań - i "spojrzeć z innej strony", aby zobaczyć to, co cały czas kryło się tuż przed naszymi oczami.