Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > "Milionerzy". Nauczyciel WF-u odpadł na samym starcie. Poległ na pytaniu z matematyki
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 22.05.2024 09:42

"Milionerzy". Nauczyciel WF-u odpadł na samym starcie. Poległ na pytaniu z matematyki

Milionerzy
fot. KAPIF, kadr z programu "Milionerzy", player.pl

W 691. odcinku "Milionerów" naprzeciwko Huberta Urbańskiego zasiadł Szymon z Suwałk, nauczyciel wychowania fizycznego i podstaw przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Technicznych. Choć początek gry przebiegł pomyślnie, szybko znalazł się w tarapatach z powodu pytania z matematyki. Stres zrobił swoje i proste obliczenie dotyczące cukierków pokonało gracza.

"Milionerzy". Nauczyciel WF-u chciał zawalczyć o milion

Nie jest tajemnicą, że stres nie służy uczestnikom popularnych teleturniejów - sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzą duże pieniądze. Nauczyciel WF-u z Suwałk przystąpił do programu “Milionerzy”, licząc na wygranie głównej nagrody - miliona złotych. Niestety wyłożył się na pytaniu, które pozornie nie powinno sprawić mu żadnego problemu.

Pytanie brzmiało: "W jednym słoju jest dwa razy więcej cukierków niż w drugim. Gdyby z pierwszego przełożyć do drugiego dziesięć, to w obu byłoby tyle samo. Ile cukierków jest w każdym słoju?" Oto możliwe odpowiedzi:

  • A. 20
  • B. 30
  • C. 40
  • D. 50
Wielkie zmiany u Rafała Brzozowskiego. Widzowie TVP będą niezadowoleni

Pytania w "Milionerach" często bywają podchwytliwe. Pan Szymon wygrał zaledwie tysiąc złotych

Po krótkim zastanowieniu Szymon wybrał odpowiedź C. Niestety, Hubert Urbański poinformował go, że prawidłową odpowiedzią była B. Tym samym Szymon zakończył grę, zabierając do domu zaledwie tysiąc złotych.

Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel z Suwałk byłby w stanie poprawnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyby  miał chwilę na spokojne zastanowienie się nad zagadnieniem. Rozwiązanie jej to dosłownie poziom niegdysiejszego gimnazjum - jak prosto dojść do prawidłowej odpowiedzi? W jaki sposób?

Rozwiązanie zagadki? Na pytanie w "Milionerach" odpowiedziałby uczeń podstawówki

Jeśli oznaczymy zawartość jednego słoika jako "x", a drugiego jako "y", możemy ułożyć równanie "2x=y", gdyż w drugim słoiku jest dwa razy więcej cukierków niż w pierwszym. Jeśli dodamy do pierwszego z nich 10 cukierków, a z drugiego je wyjmiemy, znajdzie się w nich taka sama ilość łakoci, to z kolei prowadzi do drugiego równania "x+10=y-10". Jeśli w podmienimy w nim "y" na "2x" (ponieważ są równe), otrzymamy równanie "x+10=2x-10". 

Przenosząc "x" na jedną stronę dostajemy równanie "10+10=2x-x". W pierwszym słoiku było 20 cukierków. Jeśli dodamy do niego 10 z drugiego to otrzymujemy dwa słoiki po 30 łakoci. Poprawną odpowiedzią zatem, zgodnie z tym co powiedział Hubert Urbański, była opcja "B".

Niestety, stres i perspektywa wygrania dużych pieniędzy nie ułatwiły mu zadania. To między innymi również za takie zaskakujące zwroty akcji widzowie cenią sobie "Milionerów". Kultowy teleturniej cieszy się od lat ogromną popularnością, nieustannie dostarczając masy emocji zarówno uczestnikom, jak i widzom.

Hubert Ubrański
fot. KAPIF
Hubert Ubrański
fot. KAPIF