Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > "Klan" zniknie z anteny TVP? "Trzeba się cieszyć z tego co jest"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.05.2023 21:54

"Klan" zniknie z anteny TVP? "Trzeba się cieszyć z tego co jest"

Klan
kadr z serialu "Klan"/prod. TVP

„Klan” to bez wątpienia jeden z kultowych seriali produkcji Telewizji Polskiej. Losy rodziny Lubiczów od wielu lat śledzą miliony Polaków. Pojawiają się jednak coraz częściej głosy, że telenowela może zniknąć z anteny TVP. Powodem spadek oglądalności…

„Klan” ze spadkiem oglądalności

„Klan” w ostatnim czasie zaliczył spadek oglądalności, a emisja nakręconych odcinków dobiegła końca. Media zaczęły spekulować o dalszych losach produkcji. Czy kultowy serial zniknie z anteny? Niewątpliwie są ku temu przesłanki. Telenowela emitowana jest w TVP1 aż od 1997 roku. W ostatnim sezonie średnia oglądalność wahała się w granicach 990 tysięcy widzów. Jest to znaczny spadek o 100 tysięcy względem zeszłego roku - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. 

Jak słabsze wyniki przekładają się na decyzje szefostwa stacji odnośnie dalszej produkcji? Przypomnijmy, że w czasach świetności losy rodziny Lubiczów śledziło nawet dziesięć milionów telewidzów.  

Justyna Kowalczyk zabrała głos na pogrzebie Kacpra Tekielego. Trudno powstrzymać łzy

To nie koniec „Klanu”. Rodzina Lubiczów nadal na antenie TVP

Według informacji, do których dotarł serwis Plotek, przyszłość serialu jest jasna i klarowna. Fani mogą odetchnąć spokojnie, bowiem szefostwo stacji ponoć jest zadowolone z wyników oglądalności i zamierza kontynuować serial. Obecnie trwają prace nad nowymi odcinkami, które pojawią się na antenie pod koniec września, po wakacyjnej przerwie.

– Zmieniły się czasy. Każda produkcja, która jest długo na antenie, z roku na rok ma mniejszą oglądalność. Dziś w dobie streamingu seriale nie zbierają już przed telewizorem kilkumilionowej oglądalności. Prawie milion widzów dla produkcji, która nie jest wysokobudżetowa i jest na antenie TVP aż 26 lat, to bardzo dobry wynik. Często produkcje z dużo mniejszym stażem radzą sobie dużo gorzej. Trzeba się cieszyć z tego co jest – mówi informator Plotka.

TVP nie chce ryzykować

Źródło Plotka dodaje, że TVP nie chce powtórki z rozrywki i ryzykownego zakończenia kultowej produkcji, kosztem takiej, która nie wiadomo czy trafi do widzów. Tak było z „Plebanią”, którą zastąpiono „Galerią” i nie był to najlepszy pomysł. Zamiana nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i nowy serial miał znacznie niższe wyniki oglądalności niż „Plebania”. Po nieudanej próbie zdjęto produkcje z anteny. Władzę TVP nie chcą doprowadzić do podobnej sytuacji obecnie. 

– Dyrektor programowy po dyskusji z prezesem TVP nie widział innego wyjścia, jak tylko przedłużyć umowę z produkcją na kolejny sezon "Klanu". Lepsze to co znamy i jest pewne. Nowe odcinki serialu zaplanowane są więc w TVP1 na ostatni tydzień sierpnia – czytamy w artykule.

 

Źródło: Plotek