Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Gwiazda "Klanu" na tym zdjęciu miała niewiele ponad 20 lat. Teraz wszyscy za nią przepadają
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 07.12.2023 22:20

Gwiazda "Klanu" na tym zdjęciu miała niewiele ponad 20 lat. Teraz wszyscy za nią przepadają

Joanna Żółkowska
Gwiazda "Klanu" na tych zdjęciach miała niewiele ponad 20 lat/Instagram: @paulina_holtz

"Klan" to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych polskich seriali w historii rodzimej telewizji. Od 25 lat tasiemiec Telewizji Polskiej przyciąga przed tysiące telewidzów, a wiele gwiazd właśnie na planie kultowej produkcji stawiało swoje pierwsze kroki w karierze.

Poznajecie tę aktorkę? Od 25 lat możemy podziwiać ją w "Klanie"

Obok Kai Paschalskiej czy Agnieszki Kaczorowskiej, wśród aktorek, które zdobyły sławę dzięki serialowi TVP, wymienić można również Joanne Żółkowską, która od 25 lat wciela się w postać Anny Surmacz. Choć w przeciwieństwie do młodszych koleżanek nie debiutowała ona w "Klanie", to zdecydowanie wiele zawdzięcza swojej roli w popularnym serialu.

Joanna Żółkowska urodziła się w 6 marca 1950 w Siedlcach, a w wieku 22 lat ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Aktorka od lat zachwyca widzów, a rok temu obchodziła swoje 50-lecie pracy artystycznej. Przez te wszystkie lata miała okazję wcielić się w wiele postaci, ale bez wątpienia najczęściej kojarzona jest z Anną Surmacz z "Klanu".

Agnieszka Kaczorowska nową jurorką w "Tańcu z gwiazdami”?! Nie do wiary, kogo ma zastąpić

Joanna Żółkowska stworzyła wzór postaci drugoplanowej w kultowym serialu

Aktorka zadebiutowała w filmie z 1972 roku, pt. "Szklana kula" u boku Franciszka Pieczki i od tamtej pory wystąpiła w niezliczonej ilości filmów i spektakli teatralnych. W 2013 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Niewiele osób wie o tym, że aktorka ma równie znaną siostrę, Jolantę Żółkowską, a jej córką jest również znana z "Klanu" Paulina Holtz.

To właśnie latorośl Joanny Żółkowskiej opublikowała jej zdjęcie z czasów młodości, na którym trudno rozpoznać uwielbianą aktorkę. Fotografia pochodzi z okolic 75. roku, co można wywnioskować po opisie, jakim Paulina Holtz opatrzyła post.

Mama taka cudna! Jeszcze mnie chyba wtedy na świecie nie było… - czytamy w podpisie pod zdjęciem.

Pod postem zaroiło się od pozytywnych komentarzy, w których internauci zachwycali się urodą młodej aktorki i... jej kreacją w kultowym "Klanie". Bardzo się zmieniła od tamtego czasu?

Joanna Żółkowska uznawana jest za jedną z najlepszych aktorek teatralnych

W rozmowie z radiową “Trójką” aktorka kiedyś przyznała, że wielu ludzi do dzisiaj zwraca się do niej per "pani Aniu", a rola w popularnym serialu całkowicie zdominowała jej karierę... ale nie jest z tego powodu zmartwiona. Artystka przyznała, że po tych wszystkich latach, gdyby ktoś nagle powiedział, że przestanie grać Annę Surmacz, byłoby jej niezmiernie przykro.

Bohaterka Joanny Żółkowskiej od samego początku była bardzo nowoczesną i barwną postacią, która kradła niemal każdą scenę ze swoim udziałem. Przypomnijmy, że to właśnie Anny Surmacz dotyczył przełomowy w polskiej telewizji wątek... powiększania biustu.

Joanna Żółkowska od dziecka wiedziała, że chce być aktorką. Pierwsze kroki stawiała w zespole Podlasie i w różnych, poetyckich przedstawieniach, które organizowała jej polonistka. To właśnie ona "odkryła" przyszłą gwiazdę i zaprosiła ją do szkoły Jacka Woszczerowicza, który szybko poznał się na jej talencie i powiedział krótko, aby poszła do szkoły teatralnej.

W 1972 roku, od razu po studiach Żółkowska pojechała do Krakowa, gdzie w Teatrze Starym wystąpiła w "Dziadach". W swojej przeszło półwiecznej karierze zagrała mnóstwo wspaniałych ról, między innymi: w "Dantonie" Andrzeja Wajdy, "Barbarzyńcach" Aleksandra Bardiniego, czy w "Zemście" Zygmunta Hübnera. Dziś Joanna Żółkowska uznawana jest za jedną z najlepszych aktorek teatralnych.

Tagi: Klan gwiazdy