Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Niespodzianka dla fanów "Klanu"! Takiego kroku ze strony stacji mało kto się spodziewał
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 03.12.2023 21:45

Niespodzianka dla fanów "Klanu"! Takiego kroku ze strony stacji mało kto się spodziewał

Klan
Niespodzianka dla fanów "Klanu"! Fot. AKPA

Wiernych widzów "Klanu" tuż przed świętami czeka miła niespodzianka. TVP przygotowała coś, na co wielu z nich czekało od dawna. Choć wcześniej zapewniano, że nic się nie da zrobić, napór fanów dał efekty. Jaką decyzję podjęto na Woronicza?

Nieśmiertelny "Klan" jest emitowany w TVP od ponad ćwierćwiecza

Zdjęcia do "Klanu" rozpoczęto w 1997 roku. To właśnie wtedy w drodze specjalnego konkursu zdecydowano, że ekranizacja scenariusza o sadze Lubiczów będzie pokazywana na ekranach TVP. 

Wówczas nie spodziewano się, że serial emitowany będzie przez kolejne 26 lat. Choć produkcja co jakiś czas boryka się z problemami, a kontynuacja losów głównych bohaterów wcale nie jest pewna, ostatecznie zawsze udaje się podpisać nowe kontrakty i dalej nagrywać kolejne odcinki, które emitowane są aż pięć razy w tygodniu.

Zaskakująca decyzja w "Klanie". Jedna z głównych bohaterek zostanie podmieniona

"Klan" czasy świetności ma już za sobą? Te wyniki mówią same za siebie

Choć "Klan" gromadzi stałą widownię, to stanowi ona coraz mniejszy udział w rynku. Najstarszą polską telenowelę, według danych Nielsen Audience Measurement, od sierpnia do listopada oglądało średnio 818 tysięcy widzów, co dało 8,89 proc. wszystkich widzów. 

W poprzednich latach, gdy pełna zwrotów akcji cieszyła się największą popularnością, była oglądana przez niemal dwa miliony telewidzów. Być może właśnie z nadzieją na poprawę tych statystyk TVP zdecydowała się na pewien zaskakujący krok. Co postanowiono?

Gratka dla fanów "Klanu". Tego nikt się nie spodziewał

Choć wcześniej zapowiadano, że opublikowanie pierwszych sezonów starych polskich seriali nie jest możliwe z powodów licencyjnych, sytuacja nagle zmieniła się o 180 stopni. Na początku tego roku na platformie TVP VOD pojawiły się stare serie "Plebanii". Teraz do szerokiej biblioteki mają dołączyć także odcinki "Klanu". 

Udostępnianie są już od zeszłego tygodnia. Początkowo było ich tylko 25, jednak dzięki systematyczności aktualnie dostępnych jest już prawie 400 odcinków z lat 1997-1999. Oprócz tego kinoteka na bieżąco poszerzana jest o nowe wydania, także przedpremierowe (przed emisją w telewizji).

Zespół redakcyjny serwisu – po entuzjastycznie przyjętej przez widzów publikacji pierwszych odcinków serialu „Plebania” wiosną br. – kontynuuje uzupełnianie treści także o niedostępne dotychczas w przestrzeni online odcinki serialu „Klan”. Każdego dnia biblioteka będzie powiększana o kilkadziesiąt epizodów - czytamy na łamach portalu Wirtualne Media, który uzyskał odpowiedź od biura prasowego TVP. 

Nie ma zatem wątpliwości, że gorliwych wielbicieli serialu czekają dodatkowe, wspomnieniowe seanse i powrót do problemów, z jakimi borykali się młodzi wówczas bohaterowie z warszawskiej Sadyby. Też zamierzacie podobnie spędzić kilka zimowych wieczorów?

Klan
Niespodzianka dla fanów "Klanu"! Fot. screen ze strony tvp.vod.pl

Źródło: Wirtualne Media, Nielsen Audience Measurement