Rozrywka.Goniec.pl Lifestyle Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce

19 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Od marca część odbiorców telewizji naziemnej może zostać pozbawionych dostępu do ulubionych programów. Sygnał DVB-T zostanie zastąpiony nadawaniem na DVB-T2. Niektórzy będą musieli dokupić nowy dekoder, gdyż stary nie będzie w stanie dostarczać właściwego sygnału.

Już w marcu rozpoczyna się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce . Brak przystosowania się do nowej technologii sprawi, że z dnia na dzień zniknie dostęp do programów telewizyjnych.

Ostateczny termin wyłączenia DVB-T w całej Polsce to 30 czerwca 2022 roku . Jednak przejście na DVB-T2 będzie miało charakter stopniowy , ale pierwsze regiony objęte planem, już na wiosnę przyszłego roku nie będą mogły odbierać telewizji na starych zasadach.

Pasmo DVB-T zacznie znikać już w marcu

DVB-T pojawiło się w Polsce w 2013 roku i wraz z początkiem 2022 roku rozpocznie się jego historyczny koniec. Izba Komunikacji Elektronicznej szacuje, że zmiana na DVB-T2 dotknie nawet 2 miliony Polaków .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powodem nagłej decyzji o zmianie sposobu nadawania telewizji naziemnej jest 5G. Rozbudowa tej sieci zabiera część pasma zajmowanego obecnie przez DVB-T .

W centrum sprawy znajduje się pasmo 700 MHz . Obecnie wykorzystuje je telewizja, ale już niedługo to się zmieni. Rozbudowa 5G przyniesie ze sobą unowocześnienie łączności komórkowej . Pozytywnie odbije się to przede wszystkim na usługach oraz przemyśle.

Niektórzy będą musieli kupić nowy dekoder

Dekodery kupione w celu odbioru sygnału DVB-T nie pozwolą na odbieranie sygnału DVB-T2 . Osoby mające starsze telewizory, które kupiły wcześniej specjalny dekoder do odbierania telewizji naziemnej, będą ponownie musiały odwiedzić sklepy.

Koszt nowego dekodera to około 100 złotych . W innej sytuacji znalazły się jednak osoby, które niedawno wymieniały telewizor, lub dopiero planują jego zakup.

- Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2) - poinformowali, cytowani przez money.pl, przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 - dodali eksperci UKE.

Producenci sprzętu elektronicznego mający w swojej ofercie telewizory deklarują, że od pewnego czasu wszystkie modele wyposażone są w nowszy dekoder pozwalający na odbiór sygnału DVB-T2 .

DVB-T2 wygryzie platformy telewizyjne?

Eksperci oceniający zmianę sygnału nadawania telewizji na DVB-T2 skupiają się przede wszystkim na podkreśleniu skoku technologicznego. Chodzi przede wszystkim o różnice w jakości dostarczanego obrazu .

Niektórzy wskazują, że następca DVB-T będzie mógł zagrozić nawet platformom telewizyjnym . DVB-T2 pozwoli na dostarczanie obrazu w jakości HD mimo posiadania zwykłej anteny.

Drugą istotną kwestią jest to, że telewizja naziemna jest bezpłatna . Wielu odbiorców skuszonych dobrą jakością programów może zdecydować się na zrezygnowanie z dotychczasowych abonamentów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: money.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
lifestyle gwiazdy telewizja