Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Trenerka głosu bezkompromisowo podsumowała Korę. Fani nie będą zachwyceni
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 25.02.2023 13:58

Trenerka głosu bezkompromisowo podsumowała Korę. Fani nie będą zachwyceni

Kora
Kapif

Trenerka głosu Gosia Sacała postanowiła poddać ocenie piosenkarki, które święciły największe triumfy w XX wieku. Pod rzetelną, acz surową ocenę poddała wokalne umiejętności m.in. Izabeli Trojanowskiej, Edyty Geppert, Kaliny Jędrusik, Zdzisławy Sośnickiej i Kory. Ostatnia z nich nie zdobyła uznania specjalistki.  Co jej zarzuciła i jak legendarna wokalistka Maanamu wypadła na tle koleżanek?

Głos Kory poddany ocenie trenerki głosu

Kora należała do pierwszej ligi polskich piosenkarek. Według fanów zachwycała znakomitymi warunkami wokalnymi, była także pionierką poza sceną. Otwartość poglądów i modowa odwaga sprawiły, że już w czasach PRL uchodziła za jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej estrady. 

Niestety, na temat jej umiejętności wokalnych nieco odmienne zdanie ma popularna w serwisie YouTube trenerka głosu. Gosia Sacała poddała zdolności Kory specjalistycznej ocenie. Podkreśliła jednak, że zarówno w przypadku Kory, jak i innych barwnych piosenkarek, nie oceniała stylu, dorobku artystycznego ani wpływu na krajową popkulturę. "Pod lupą" znalazł się jedynie głos.

Nie żyje gwiazdor znanego programu Polsatu. Odszedł w bardzo młodym wieku

Trenerka głosu skrytykowała umiejętności Kory

Zmarła jurorka aspirujących muzycznie talentów w "Must be the music. Tylko muzyka" najpierw została obsypana komplementami przez autorkę nagrania. Trenerka doceniła sceniczną prezencję i charyzmę Kory, jednak nie obyło się bez krytyki. 

- Jeżeli chodzi o Korę, to wszystko miała i była absolutnie wyśmienita. Korę absolutnie podziwiam, jest cudowną postacią, ale...  - dyplomatycznie rozpoczęła, po czym przystąpiła do wykazania  uwag, jakie poczyniła z obserwacji muzycznych wystąpień Kory. 

-Zaciska gardło. Jak śpiewa wysokie dźwięki, to śpiewa tylko w rejestrze głowowym. Puszcza je totalnie, mało co miksuje. […] Bardzo często, bawiąc się głosem, zaburza swoje ‘'flow,' co się odbija potem na krtani. Po prostu nie mogę dać jej wyżej [w rankingu - przyp. red.], bo to są poważne błędy. Rozumiem, że artystycznie się bawiła dobrze, ale da się to zrobić bez zaburzania balansu - powiedziała w filmie. 

Jak poradziły sobie inne gwiazdy ubiegłego wieku?

W rankingu sporządzonym przez koleżankę po fachu Elżbiety Zapendowskiej  pojawiły się też inne znane piosenkarki. Izabela Trojanowska została skrytykowana za to, że pomimo bardzo dobrego śpiewu nie umiała pokazać pełni swoich możliwości. - Śpiewała zawsze piosenki bezpieczne dla siebie - o wąskiej skali i dość nisko, jakby nie miała “gór”. Jeśli już się pojawiały, były jakby wyciśnięte - oznajmiła Gosia Sacała.

Podobne zdanie miała na temat Kaliny Jędrusik. - Jej głos się brzydko zestarzał. To mi dużo mówi o tym, jak ona krtań i swoje ciało traktowała. Delikatnie modyfikowała brzmienie, delikatnie obniżała krtań - coś tam robiła w głosie, żeby inaczej zabrzmieć Szkoda, że to nie było na wiele lat. 

Edyta Geppert również nie zdołała zdobyć uznania Youtuberki. Chociaż jej występy zostały określone mianem "fantastycznych i zjawiskowych stylistycznie", to ocenę umniejszyły zaburzenia balansu, ‘świdrująca’ krtań i to, że "jedynie przez moment udawało jej się utrzymać fajny dźwięk, który potem szybko się cofał i załamywał".

Trenerka nieco łaskawiej zrecenzowała Zdzisławę Sośnicką: “Nic nie wymusza, ma genialny rezonans. Pięknie”. Zachwytów nie szczędziła także Violetcie Villas: “Pierwsze słowo, które mi przychodzi na myśl. to tupet. Bezczelność, ale tak porywająca i tak w dobrym klimacie i charakterze, że w ogóle nie odczuwam tego, jak coś negatywnego. To mnie fascynuje. Ona ma wywalone na to, co niej pomyślą. Ona wie, że ona jest fajna”.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL