Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Uwagę zwraca jedno
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 18.02.2024 16:41

Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Uwagę zwraca jedno

Andrzej Duda Agata Duda
Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W Pałacu Namiestnikowym 18 lutego obchodzone jest huczne święto, lecz nie o charakterze państwowym. Andrzej Duda i Agata Duda celebrują 29. rocznicę ślubu. To zatem doskonała okazja, by oczyma wyobraźni wrócić do tamtych lat. Okazuje się bowiem, że uroczystość nie przebiegła do końca standardowo i młodzi pozwolili sobie na odważne odstępstwo od normy. Czym zaskoczyli gości?

Andrzej Duda i Agata Duda obchodzą 29. rocznicę ślubu

Para prezydencka poznała się w czasach licealnych, jednak sakramentalne "tak" powiedzieli sobie dopiero kilka lat później, gdy oboje byli na studiach. Zrobili to dwukrotnie - najpierw w grudniu 1994 roku wzięli ślub cywilny, a przed obliczem duchownego stanęli niecałe trzy miesiące później.

18 lutego 1995 roku ku aprobacie rodziców stawili się przed ołtarzem i przyrzekli sobie miłość, wierność i uczciwość. Tych wartości trzymają się do dziś. O ich wielkim uczuciu szczegółowo opowiedziała Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda. Co nietypowego wydarzyło się podczas nabożeństwa?

Andrzej Duda Agata Duda
Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Fot.  Facebook @Kancelaria Prezydenta RP
Prosto w oczy powiedział Dudzie, jak nazywają go ludzie. Reakcja prezydenta zaskoczyła wszystkich

Agata i Andrzej Dudowie na ślubie zaskoczyli gości

Z rozmowy z rodzicami prezydenta Polski przeprowadzonej przez autorkę Milenę Kindziuk można się dowiedzieć, że Andrzej i Agata Dudowie już na początku kościelnej uroczystości zapewnili gościom niemałe zaskoczenie. Do ołtarza została poprowadzona nie tylko przyszła pierwsza dama. Obok niej stanął ojciec, poeta Julian Kornhauser, zaś przy młodym studencie prawa z dumą szła jego matka. 

Ich ślub był niezwykłym przeżyciem dla nas i wielkim wydarzeniem. Sakrament błogosławił w kościele Wizytek ksiądz Mieczysław Maliński, który wcześniej był spowiednikiem Andrzeja i Agaty. To on zasugerował, żeby Agatę do ołtarza prowadził jej ojciec, a ja miałam prowadzić Andrzeja. Tak też się stało - relacjonowała na łamach książki Janina Milewska-Duda.

To jednak nie wszystko, co tego dnia mogło wywołać konsternację wśród uczestników mszy. Na jaki pomysł wpadli państwo młodzi?

Andrzej Duda Agata Duda
Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Ślub Andrzeja Dudy i Agaty Dudy. Na ten gest nie wszyscy by się zdecydowali

Andrzej Duda i Agata Duda 29 lat temu nie ograniczyli się jedynie do wysłuchania kazania księdza, małżeńskich deklaracji i przyjęcia komunii świętej. Zapragnęli czynnie uczestniczyć w rytuale, dlatego każde z nich stanęła przed zgromadzonymi gośćmi i odczytało fragment Ewangelii oraz "Pieść nad pieśniami". 

Wartym odnotowanie jest także fakt, że okrągły rok później w tej samej świątyni chrzest przyjęła narodzona 9 miesięcy po ślubie córeczka, Kinga. Wiedzieliście, że para prezydencka tak poważnie podeszła do zawarcia małżeństwa?

Andrzej Duda Agata Duda Kinga Duda
Tak wyglądał ślub pary prezydenckiej. Fot. Jakub Kaminski/East News