Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Ocalone życiorysy: uśmiercili ją w "Klanie". Chwilę później umarła
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 11.02.2024 22:14

Ocalone życiorysy: uśmiercili ją w "Klanie". Chwilę później umarła

Halina Dobrowolska
AKPA;Gdy zachorowała na raka, uśmiercili ją w "Klanie"

W kolejnej odsłonie naszego cyklu Ocalone Życiorysy przypomnimy postać niesamowitej aktorki o niezwykłym talencie i nieprzeciętnej urodzie - mowa o Halinie Dobrowolskiej, która wcielała się w postać m.in. Marii Lubicz w “Klanie”. Niestety straszna choroba, a następnie śmierć przekreśliły jej dalszą karierę na szklanym ekranie.

Halina Dobrowolska zyskała popularność dzięki serialowi "Klan"

Halina Dobrowolska przyszła na świat w 1930 roku i już jako młoda dziewczyna interesowała się pracą na scenie. Uczyła się w szkole baletowej, brała udział w teatrze lalkowym. Następnie przyszedł czas, by sama stanęła na deskach i pokazała swój talent. Przez blisko 40 lat związana była z teatrami - Teatrem Ziemi Opolskiej, Teatrem Dramatycznym we Wrocławiu oraz Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Mogę powiedzieć śmiało, że zostałam aktorką z potrzeby serca. Jestem rodowitą wilnianką. Po wojnie razem z rodzicami osiedliśmy w Wałbrzychu i tam właściwie wszystko się zaczęło. To był piękny okres w moim życiu […] Chodziłam do szkoły baletowej, tańczyłam, występowałam w teatrze lalkowym - mówiła Halina Dobrowolska w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Za to bardzo rzadko występowała na szklanym ekranie. Pojawiła się w “Godzinie nadziei” oraz “Nikodemie Dyzmie”. Po latach zagrała się w “Klanie” i jako seniorka rodu, Maria Lubicz, szybko podbiła serca widzów.

Halina Dobrowolska
fot. AKPA;Gdy zachorowała na raka, uśmiercili ją w "Klanie"
Rodzinna tragedia Arkadiusza Janiczka. Historia aktora wyciska łzy

Halina Dobrowolska podbiła serca widzów jako Maria Lubicz

Mówi się, że Halina Dobrowolska nie planowała brać udziału w castingu do “Klanu”, tylko zamierzała udać się na zasłużoną emeryturę. Ostatecznie pojawiła się na nim i zdobyła rolę. Widzowie niemal od początku pokochali uroczą i dobroduszną Marię Lubicz. Aktorka jedynie ubolewała nad faktem, że stała się rozpoznawalna dopiero wtedy, gdy zagrała w serialu, mimo że na swoim koncie ma wiele znakomitych teatralnych ról.

Życie składa się z paradoksów. Bo czyż nie jest paradoksem, że zaczęto o mnie pisać, mówić, prosić o autografy, spotkania nie wtedy, kiedy grałam wielkie role w teatrze i otrzymywałam świetne recenzje, lecz teraz, gdy jestem na emeryturze, najlepsze lata mam poza sobą i gram w serialu “Klan”? - zdradziła w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Mimo to cały czas grała w produkcji, ciesząc przy tym widzów swoim talentem. Niestety niedługo później okazało się, że nie jest jej dane cieszyć się pracą nad serialem - zaczęła podupadać na zdrowiu.

Klan
fot. AKPA; Gdy zachorowała na raka, uśmiercili ją w "Klanie"

Halina Dobrowolska - została uśmiercona w serialu, a niedługo później zmarła

Halina Dobrowolska w “Klanie” grała zaledwie dwa lata, gdy zaczęła znacznie uskarżać się na swoje zdrowie. Postanowiła nie lekceważyć objawów i udała się do specjalistów, gdzie niczym grom z jasnego nieba spadła na nią diagnoza - nowotwór. Dopóki starczało jej sił, grała w serialu, ostatecznie musiała zrezygnować z pracy na planie, bowiem stan zdrowia nie pozwalał jej na dalsze działania zawodowe.

Niestety to nie był dla niej koniec zatrważających informacji, ponieważ w czasie, gdy walczyła z trudną chorobą, dowiedziała się, że produkcja postanowiła uśmiercić jej postać. Zapewne ta decyzja nie była dla niej łatwa, jednak nie sprzeciwiała się i w dalszym ciągu starała się powrócić do zdrowia.

Halina Dobrowolska ostatecznie przegrała tę walkę - zmarła 13 października 1999 roku. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Halina Dobrowolska
fot. AKPA;Gdy zachorowała na raka, uśmiercili ją w "Klanie"
Tagi: gwiazdy