Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Nie żyje wybitny reżyser Waldemar Wilhelm. Pracował przy "Potopie" i serialu "Czterej pancerni i pies"
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 11.03.2023 18:14

Nie żyje wybitny reżyser Waldemar Wilhelm. Pracował przy "Potopie" i serialu "Czterej pancerni i pies"

świeca
Andrzej Kozak

Nie żyje Waldemar Wilhelm. Był wybitnym filmowcem, który na stałe wpisał się w karty polskiej kinematografii. Smutną wieść o śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich. W jakich znanych dziełach miał swój udział?

Zmarł Waldemar Wilhelm

Waldemar Wilhelm był wieloletnim pracownikiem Wydziału Aktorskiego prestiżowej łódzkiej "Filmówki", gdzie pełnił nie tylko funkcję wykładowcy, ale także dziekana (od 1989 roku). 

Reżyser swoją wiedzą dzielił się także ze studentami Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Gdzie zdobył tak bogate doświadczenie?

"Nasz nowy dom". Katarzyna Dowbor odmówiła remontu. Chwilę później zaskoczyła wszystkich

Waldemar Wilhelm nie żyje. Przy jakich produkcjach pracował?

Waldemar Wilhelm dał się poznać jako pełen pasji pedagog, jednak piastował także wysokie stanowiska w wielu polskich teatrach. Był dyrektorem Teatru Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatru Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.  

Jednym z jego największych osiągnięć był udział przy realizacji "Potopu" Jerzego Hoffmana. Waldemar Wilhelm był twórcą kultowych scen bitewnych oraz pojedynków. Swoimi zdolnościami mógł pochwalić się nie tylko w "Potopie", ale także w filmie "Panienka z okienka". 

Waldemar Wilhelm w 1966 roku był związany także z serialem "Czterej pancerni i pies", gdzie pełnił stanowisko konsultanta, a także wystąpił epizodycznie jako porucznik. Artysta za swój wkład w rozwój polskiej  kultury został nagrodzony dwoma medalami jako Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

Waldemar Wilhelm doceniony przez ZASP

O śmierci Waldemara Wilhelma poinformował Związek Artystów Scen Polskich na łamach mediów społecznościowych. Zmarłego doceniono za cały zawodowy dorobek. Wyszczególniono jego największe sukcesy i wyrażono ubolewanie, że polska scena filmowa poniosła tak dotkliwą stratę. 

Oprócz wyżej wymienionych punktów w artystycznym życiorysie Waldemara Wilhelma wspomniano także o tym, że w latach 1975-1976 pracował jako reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, odpowiadał za wiele układów szermierczych w przedstawieniach teatralnych oraz sprawował pieczę nad udaną realizacją sceny pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim w "Potopie". 

 

 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL