Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Na tej zagadce wielu z was polegnie. Mało który kierowca wie, kto tu ma pierwszeństwo
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 22.11.2023 14:25

Na tej zagadce wielu z was polegnie. Mało który kierowca wie, kto tu ma pierwszeństwo

Demotywatory.pl/Goniec.pl
Zagadka drogowa, Demotywatory.pl/Goniec.pl

Nie da się ukryć, że ta zagadka drogowa krąży po sieci od wielu lat i właśnie robi kolejne kółko. Mimo to nadal wielu kierowców ma ogromny problem z prawidłową oceną sytuacji na drodze, czego dowodem są liczne komentarze w sieci. Jesteście w stanie wskazać prawidłową kolejność przejazdów pojazdów, które znajdują się na przedstawionym obrazku?

Wielu internautów nie potrafi poprawnie ocenić, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo

Powyższa zagadka podzieliła internetowych ekspertów, wśród których nie brakuje kierowców z wieloletnim doświadczeniem. Okazuje się, że nawet posiadanie prawa jazdy od kilku dekad nie warunkuje prawidłowej odpowiedzi. Niewielu internautów jest w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytanie "Kto na tym skrzyżowaniu ma pierwszeństwo?".

W idealnym świecie każdy z nas, nawet jako pieszy, doskonale znałby przepisy ruchu drogowego. To oczywiste, gdyż w dużej mierze to właśnie od ich znajomości (i przestrzegania) zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Niestety, często okazuje się, że luki w podstawowej wiedzy miewają nawet kierowcy, którzy od lat poruszają się po ulicach. Powyższa "zagadka" jest tego najlepszym dowodem, gdyż sprawia problem znakomitej większości internautów.

Tybetański test na osobowość. Odpowiedz na trzy proste pytania i przekonaj się, jaką osobą jesteś

Wielu internautów poległo na tej zagadce. Popełniają podstawowy błąd

Sytuacja przedstawiona na obrazku dla każdego z nas powinna być banalnie prosta. Bez względu na to, czy uczyliśmy się kodeksu z myślą o kategorii B, A czy karcie rowerowej/motorowerowej, powinniśmy już na pierwszy rzut oka umieć poprawnie ocenić prawidłową kolejność przejazdu przez skrzyżowanie.

Zajrzyjcie w komentarze, a szybko zrozumiecie, że wielu internautów ma problem z oceną sytuacji i znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego. Co gorsza, na drodze nie brak kierowców przekonanych o swojej nieomylności. Niestety, duża w tym zasługa... dużego stażu, który buduje wśród wielu osób przesadną wiarę we własne umiejętności i wiedzę. Prawda jest taka, że wielu kierowców po latach nie poradziłoby sobie z zaliczeniem egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

Oczywiście na drodze nie brak też osób, które znają i stosują się do przepisów ruchu drogowego na drodze. Te osoby z pewnością nie będą miały problemów z prawidłową odpowiedzią na pytanie, w jakiej kolejności pojazdy na obrazku przejadą przez skrzyżowanie.

W jakiej kolejności pojazdy przejadą przez skrzyżowanie? Odpowiadamy

Przedstawiony na obrazku scenariusz może wydawać się pozornie prosty, ale większości internautów sprawia ogromne problemu. Sytuację komplikuje fakt, że samochód osobowy i autobus mają światło, a przed skrzyżowaniem czeka też motocyklista. Który z nich powinien przejechać jako pierwszy?

Warto zwrócić uwagę, że samochód osobowy ma zamiar jechać prosto, a autobus skręcić w lewo. Motocyklista przejedzie jako ostatni, gdyż ma czerwone światło... ale jeśli waszym zdaniem jako pierwszy powinien przejechać autobus, to powinniście ponownie przestudiować materiały z czasów egzaminu na prawo jazdy.

Zagadka drogowa
Demotywatory.pl/Goniec.pl

Jako pierwszy przejedzie samochód osobowy, gdyż na drodze obowiązuje określona hierarchia sygnałów: najważniejszy jest policjant kierujący ruchem, w dalszej kolejności sygnalizacja i na końcu znaki poziome i pionowe. Jeśli światła działają, znaki nas nie obowiązują.

Na skrzyżowaniu widzimy znaki wyznaczające pierwszeństwo (A-7 i D-1) oraz znak wskazujący rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (T-6c). Ponieważ sygnalizacja świetlna działa, to skrzyżowanie jest równorzędnym i obowiązuje na nim zasada "prawej strony".

Samochód osobowy ma pierwszeństwo, ponieważ jedzie prosto. Autobus musi mu ustąpić, bo skręca w lewo i przecina jego tor ruchu osobówki. Na końcu przejedzie motocyklista, który czeka na zielone światło. Zaznaczylibyście taką odpowiedź?

Tagi: zagadka