Rozrywka.Goniec.pl Lifestyle "Meczów" czy "meczy"? Która forma jest poprawna? Znamy sposób na zapamiętanie właściwej wersji
pixabay/pexels.com

"Meczów" czy "meczy"? Która forma jest poprawna? Znamy sposób na zapamiętanie właściwej wersji

23 listopada 2022
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

"Meczów" czy "meczy"? Która formuła jest poprawna? Odpowiedź na to pytanie wydaje się szczególnie ważna w czasie turniejów piłki nożnej, gdy media zalewa fala wiadomości na temat wyników... meczów. Lub meczy. A zatem?

Meczów czy meczy? Która forma jest poprawna?

Dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika "mecz" może przysporzyć nie lada problemów. Czytając w internecie o spotkaniach drużyn sportowych wielokrotnie możemy natrafić na masę błędów. Warto pamiętać też, że rzeczownik "mecz" jest zapożyczeniem z języka angielskiego i pochodzi od wyrazu "match".

W istocie, użycie odpowiedniej formy, na pierwszy rzut oka nie jest tu takie oczywiste. Jak podkreśla wybitny językoznawca Mirosław Bańko, w błąd wprowadzić może analogiczna odmiana wyrazu "miecz" .

W dopełniaczu liczby mnogiej napiszemy przecież "mieczy", a nie "mieczów". Z "meczami" jest jednak inaczej. "Forma meczy nie jest niezgodna z systemem gramatycznym polszczyzny" zaznacza wyraźnie naukowiec.

Odmianę "meczy" możemy odnaleźć w komentarzach zamieszczonych przez internautów w sieci, pojawia się nawet w artykułach prasowych. Bezsprzecznie jest jednak niepoprawna .

Nie chcę oglądać już tych meczów

"Meczy to koza" powiedział mi pewnego dnia ktoś mądry. Ciężko się z tym nie zgodzić, choć wielokrotnie odmiana "meczów" może "gryźć" nas nieco w uszy . Pozostaje jednak jedyną poprawną formą zalecaną przez słowniki języka polskiego.

- Nie dziwi fakt, iż Polacy wciąż opowiadają, że oglądali wiele ciekawych meczy, a jeśli komuś (przez czysty przypadek) zdarzy się użyć formy "meczów", zaraz poprawia ją na "meczy"… My jednak pamiętajmy, że jedyna dopuszczalna forma rzeczownika "mecz" w dopełniaczu liczby mnogiej brzmi zawsze "meczów" - potwierdzał w programie "Słownik polsko@polski" prof. Jan Miodek.

Podsumowując: w dyskusji na temat poprawnej formy dopełniacza liczby mnogiej rzeczownika "mecz" nie warto wyciągać mieczy lub z osoby o odmiennej opinii robić skeczy. Lepiej po prostu usiąść wygodnie i obejrzeć parę... meczów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: sjp.pwn.pl, "Słownik polsko@polski"

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Redaktor portalu Goniec.pl. Przez lata związany byłem z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielałem się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. pełniłem funkcję redaktora portali WTV i Wawa Info. Z wykształcenia jestem polonistą i filmoznawcą. Moje hobby to przede wszystkim kino - to dobre i to złe. Współpracuję z magazynem "Netfilm". Jestem szaleńczo zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
lifestyle gwiazdy telewizja