Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Lidl zaskoczył nietypowymi automatami w sklepach. W trzy miesiące klienci wyciągnęli z nich już 100 tys. zł
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 08.12.2023 20:06

Lidl zaskoczył nietypowymi automatami w sklepach. W trzy miesiące klienci wyciągnęli z nich już 100 tys. zł

Lidl
Goniec.pl;Lidl zaskoczył nietypowymi automatami w sklepach

Lidl po raz kolejny zaskoczył swoich klientów. Tym razem przed niektórymi sklepami pojawiły się tajemnicze maszyny. Do czego one służą? Okazuje się, że sieć sklepów powoli szykuje się do zmiany prawa, a dzięki korzystania z nich, kupujący mogą otrzymać rabat.

System kaucyjny - na czym będzie polegać?

Od pewnego czasu media donosiły o planach wprowadzenia systemu kaucyjnego. Na czym będzie on polegał? Zgodnie z nowym projektem ma on obejmować jednorazowe, a także wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, a także butelki wykonane z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów. Dotyczy ona również puszek aluminiowych o pojemności maksymalnie 1 litr. Ważne jest, by posiadały jednak etykietę, ponieważ automat ma je rozpoznawać po kodzie kreskowym.

Warto wspomnieć, że w Polsce nowy system kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, a przepisy mają wymuszać na sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych obowiązek przyjmowania w.w. butelek.

Polacy porzucą swoje codzienne zajęcia i pobiegną do Lidla. Za kilka groszy można kupić prezenty na święta

Lidl postawił na butelkomaty

Obecnie w 21 sklepach Lidl pojawiły się butelkomaty. Wprawdzie na razie znaleźć je można w Poznaniu i okolicach, jednak w przyszłości tego typu maszyny mają stanąć przy wszystkich sklepach tej sieci. 

Naszym celem jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej - przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatow - powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communication and CSR Lidl Polska.

Należy wspomnieć, że zgodnie z regulaminem, automaty przyjmują butelki PET pod pewnymi warunkami: nie mogą być istotnie zgniecione, muszą posiadać etykietę producenta, koniecznie mają być całkowicie opróżnione z napoju i pozbawione wewnętrznych lub zewnętrznych zabrudzeń, nie mogą być zanieczyszczone w sposób mogący zagrażać bezpieczeństwu sanitarnemu.

System kaucyjny - same korzyści

Nie da się ukryć, że system kaucyjny ma za zadanie poprawienie sytuacji ekologicznej i segregacji śmieci. Oprócz tego są inne pozytywy, które mogą zachęcić ludzi do korzystania z niego, a mianowicie mowa o rabatach. 

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie sklepów sieci Lidl, za jedną butelkę PET wrzuconą do maszyny, klient otrzyma 5 groszy rabatu przy zakupach za minimum 2 zł + wartość kuponu rabatowego. Warto również wspomnieć, że otrzymany kupom można wykorzystać w sklepie, do którego zwrócono butelki. 

Należy jednak pamiętać, że maksymalna liczba butelek, którą można jednorazowo oddać w butelkomatach w zamian za jeden kupon rabatowy, nie może przekroczyć ich liczby uprawniającej do otrzymania kuponu rabatowego o wartości 70 zł.

Media informują, że do tej pory klienci oddali w taki sposób 2 miliony butelek, a dzięki temu otrzymali vouchery, których łączna wartość wynosiła 100 tysięcy złotych.

Klienci chętnie zwracają w naszych sklepach butelki. Dotychczas zebraliśmy ponad dwa miliony butelek w lokalizacjach, w których je zbieramy, czyli w Poznaniu i okolicach. Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny - dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe - wyjaśniła Aleksandra Robaszkiewicz w rozmowie z “Portalem Spożywczym”.

lidl
fot. Goniec.pl;Lidl zaskoczył nietypowymi automatami w sklepach

Źródło: Lidl.pl, “Portal Spożywczy”

Tagi: Lidl