Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Jolanta Kwaśniewska wspomina wizytę Elżbiety II w Polsce. "Byliśmy przerażeni"
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.02.2022 21:01

Jolanta Kwaśniewska wspomina wizytę Elżbiety II w Polsce. "Byliśmy przerażeni"

jolanta kwasniewska
Piotr Molecki/East News

Jolanta Kwaśniewska jako jedyna pierwsza dama spotkała się z królową Elżbietą II w Polsce. Za swojego życia wiadomo już, że królowa nigdy nie wróci do Polski, była to więc jedyna okazja na spotkanie się z nią twarzą w twarz w tym miejscu. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego opowiedziała o tym, ile stresu kosztowała ją ta wizyta.

Elżbieta II odwiedziła Polskę w 25 marca 1996 roku, kiedy swoją pierwszą kadencję na fotelu prezydenta sprawował Aleksander Kwaśniewski. Była to jedna z najważniejszych wizyt jego gabinetu w tym czasie.

Jolanta Kwaśniewska wspomina wizytę królowej Elżbiety w Polsce

6 lutego mija 70 lat od wstąpienia na tron królowej Elżbiety II. Monarchini ma już 95 lat i choć zdrowie nie dopisuje jej jak wcześniej, wciąż świętuje żwawo z całą rodziną.

Elżbieta II do każdego kraju przyjeżdżała za swojego życia tylko raz. W Polsce zrobiła to w 1996 roku, kiedy prezydentem był Aleksander Kwaśniewski. Wizyta ta była niezwykle istotna w kwestii wejścia Polski do Europy. Wszystko miało być dopięte na ostatni guzik.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- Oczywiście były ogromne nerwy. Byliśmy przerażeni tą wizytą, bo był jej protokół dyplomatyczny i protokół dworski. Pamiętam ten moment pierwszy, kiedy spotykamy się z parą królewską, już po tych oficjalnych powitaniach. Przeszliśmy do Sali Rokoko i to był moment, że musieliśmy rozpocząć rozmowę - opowiadała o tym dniu Jolanta Kwaśniewska w "Dzień Dobry TVN".

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że to królowa zaczyna pierwsza rozmowę – tu jest cała ta precedencja, że nie możemy pytać o politykę i tak dalej. Nie wiedziałam w tym układzie, o czym będzie rozmawiał mój mąż, jeśli nie o polityce. Królowa tworzyła tak wspaniałą atmosferę, była dla nas tak ciepła - podkreśliła była pierwsza dama.

Serdeczność, z jaką odnosiła się do nich monarchini, została zapamiętana na długo. Kwaśniewscy bardzo dobrze wspominali rozmowę z królową, ale bali się o to, co zrobi ich córka, nastoletnia w tamtym czasie Aleksandra Kwaśniewska.

Elżbieta II chciała poznać Aleksandrę Kwaśniewską

Elżbieta II w pewnym momencie niespodziewanie powiedziała, że bardzo chciałaby zapoznać się z córką prezydenckiej pary. Jolanta Kwaśniewska nie wiedziała, co zrobić, bo w tym czasie nastolatka przeżywała burzliwy czas.

- To był najbardziej przerażający chyba moment, bo nie wiedzieliśmy, jak dziecko się ubierze - czy przyjdzie w pomarańczowych martensach, czy wymyśli coś. Ja z nią w ogóle nie miałam kontaktu, ale przyszła w fajnej, długiej granatowej sukience, do tego miała czarne pantofle, w których wcześniej była na wizycie u Ojca Świętego, także wypadła fantastycznie - mówiła prezydentowa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Dzień Dobry TVN