Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Jakie wykształcenie ma Jurek Owsiak? Ciężko sobie to wyobrazić. Szef WOŚP i coś takiego?!
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 28.01.2024 09:49

Jakie wykształcenie ma Jurek Owsiak? Ciężko sobie to wyobrazić. Szef WOŚP i coś takiego?!

Jerzy Owsiak
Jakie wykształcenie ma Jerzy Owsiak? Fot. KAPiF

Jerzy Owsiak przed laty zainicjował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i z tej akcji jest znany wszystkim Polakom. Mało kto wie jednak, jakie jest jego wykształcenie. Okazuje się, że to mocno zagmatwana historia.

Jerzy Owsiak może pochwalić się wieloma wyróżnieniami

Jerzy Owsiak może pochwalić się wieloma wyróżnieniami i nagrodami. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 12 lat później Krzyżem Komandorskim. Za zakrojoną na szeroką skalę działalność dobroczynną uzyskał też tytuł Europejczyka Roku (w 2006 r.), czterokrotnego Wiktora i Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla (w 2013 r.).

Czy równie bogate jest jego dorobek naukowy? Historia wykształcenia 70-letniego filantropa rozpoczyna się w jego rodzinnym Gdańsku. Do jakiej szkoły uczęszczał w młodości?

Jerzy Owsiak
Jakie wykształcenie ma Jerzy Owsiak? Fot. KAPiF
Naprawdę to zrobiła!? Niebywałe, co Natalia Janoszek wystawiła na aukcję WOŚP

Jerzy Owsiak chciał iść na studia

Jerzy Owsiak znany jest z uwielbienia do sztuki, kolorów i muzyki. Choć jego zaangażowanie w festiwale rockowe wzbudza sporo kontrowersji, on sam nigdy nie zamierzał zaprzestać organizacji Przystanku Woodstock, a później Pol'and'Rock Festival. Stało się to jego pasją, o której dawał znać już wiele lat wcześniej.

Tuż po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w liceum ekonomicznym. Zdał maturę i wyjechał do Warszawy, by realizować swoje zainteresowania na uczelni, na której mógłby rozwinąć skrzydła jako artysta. Skutecznie? Niestety, szef WOŚP miał spory problem z realizacją swoich marzeń.

Jerzy Owsiak
Jakie wykształcenie ma Jerzy Owsiak? Fot. KAPiF

Wykształcenie Jerzego Owsiaka. "Szło mi jak po gruzie"

Jerzy Owsiak nie dostał się na stołeczną Akademię Sztuk Pięknych. Podjął wówczas decyzję, by nauki zdobywać na kierunku związanym z psychologią. Studenckie przygody nie zakończyły się sukcesem. Służba wojskowa okazała się więc nieunikniona. Inicjator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma za sobą pracę jako pielęgniarz. 

Dzięki temu zajęciu mógł bez pomocy profesorów rozwinąć się w zakresie psychoterapii. W końcu udało mu się uzyskać wymagane uprawnienia, by móc tytułować się psychoterapeutą. Tak wynika z informacji dostępnych na stronie warszawskiego urzędu miejskiego, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję radnego.

Jerzy Owsiak dziewięć lat temu podzielił się swoim niechlubnym osiągnięciem z czasów edukacji w szkole. Jak sam wyznał w rozmowie z Vivą, podczas nauki w liceum "interesował się wszystkim, tylko nie nauką", a zdobywanie wiedzy "szło mu jak po grudzie".

Słyszałem już o amerykańskim Woodstocku, o hippisach, to mnie pociągało. Powtarzałem jeden rok, ale jakoś szkołę skończyłem - wyjawił.

Można zatem domniemywać, że oprócz wspomnianych uprawnień nie posiada wykształcenia wyższego. To na szczęście nie stoi na przeszkodzie, by rok do roku poruszać serca Polaków i zachęcać ich do datków podczas finałów WOŚP. 

Jerzy Owsiak
Jakie wykształcenie ma Jerzy Owsiak? Fot. KAPiF