Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Elżbieta Dmoch była gwiazdą i nagle zniknęła. Wiemy, co u niej
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 27.02.2024 21:21

Elżbieta Dmoch była gwiazdą i nagle zniknęła. Wiemy, co u niej

Elżbieta Dmoch
Youtube: "2 plus 1 - Medley - Wiązanka przebojów (LIVE 1984)", "2 plus 1 - Easy come, easy go (Sopot 1980)"/ Była wielką gwiazdą i nagle usunęła się w cień

Artystka była jedną z najbardziej prominentnych piosenkarek lat 70. i 80., a cała Polska do dziś zna jej piosenki. Mimo to obecnie żyje w ubóstwie bez oszczędności do życia. Piosenkarkę odnalazła fundacja, która pomaga jej wrócić do godnej rzeczywistości.  

Jedna z największych gwiazd PRL-u

Piosenkarka jest jedną z najpopularniejszych muzycznych postaci epoki PRL-u. W 1971 roku wspólnie z Januszem Krukiem założyła zespół ”2 plus 1”, który odniósł największy sukces w latach 70. i pierwszej połowie lat 80. XX wieku. W zespole pełniła funkcję głównej wokalistki, jednak w 1985 roku zadebiutowała także jako kompozytorka, tworząc muzykę do piosenki "Naga plaża” z albumu Video. Ich największe przeboje to: "Chodź, pomaluj mój świat", "Windą do nieba" czy "Czerwone słoneczko”.

Prywatnie była żoną Janusza Kruka. Związek się rozpadł, gdy muzyk porzucił ją dla innej kobiety. Po jego śmierci w 1992 roku wokalistka pogrążyła się w żałobie i zamknęła się przed światem. Zamieszkała w swoim mieszkaniu na Saskiej Kępie, żyjąc tylko z oszczędności. Kiedy środki finansowe się skończyły, powróciła do rodzinnej wsi, do domu w Gładkowie. 

Jest dobrze, jak jest. Nie lubię się użalać - powiedziała w 2019 roku dziennikarzom "Faktu". 

W takich warunkach mieszka Elżbieta Dmoch. Zdjęcia trafiły do sieci

Znana artystka w szpitalu

Jesienią 2022 roku Elżbieta Dmoch miała problemy ze zdrowiem i wymagała hospitalizacji. Wokalistka otrzymała wsparcie od Polskiej Fundacji Muzycznej. Prezesem organizacji jest Tomasz Kopeć, długoletni znajomy piosenkarki. Fundacja od 2003 roku pomaga muzykom, ich rodzinom i bliskim w trudnej sytuacji materialnej. W 2023 roku zorganizowano remont warszawskiego mieszkania. Jego stan wymagał natychmiastowej poprawy, ponieważ nie stwarzał warunków do życia, zwłaszcza że kobieta porusza się z chodzikiem.  

Pani Ela faktycznie trochę podupadła na zdrowiu. Robimy właśnie wywiad, co moglibyśmy dla niej zrobić. Jeśli się okaże, że czegoś potrzebuje, pomożemy. Ale już teraz jest pod opieką, więc w takich codziennych rzeczach ma na kogo liczyć. Wokół niej jest kilka bardzo przyjacielskich osób, które nie pozwolą, by miała jakiekolwiek kłopoty. Wielu artystów w czasie kariery nie zabezpieczyło sobie zaplecza finansowego i my wtedy pomagamy. W leczeniu, rehabilitacji, zakupie leków czasami codziennych sprawach - Kopeć wyznał “Faktowi” w listopadzie 2022 roku.

W jakim stanie jest Elżbieta Dmoch?

Według informacji z "Dobrego Tygodnia", prace w mieszkaniu Elżbiety Dmoch są w toku. Prezes PFM ujawnił, że artystka ma już nowo wyremontowaną kuchnię, łazienkę oraz salon. Jeśli Elżbieta wyrazi zgodę, prace nad odnowieniem sypialni ruszą już na wiosnę. Środki, które zostaną zebrane w zbiórce na remont, będą przeznaczone na dalsze utrzymanie mieszkania.

Przelewy na konto Spółdzielni Mieszkaniowej będziemy z Fundacji wykonywać od stycznia 2024 roku aż do wyczerpania środków. Dzięki temu Elżbiecie Dmoch będzie pozostawać nieco więcej środków ze skromnej emerytury - mówi prezes w ”Dobrym Tygodniu”.  

Wiadomo także, że stan zdrowia Dmoch jest dobry. W nagłej sytuacji zawsze może liczyć na przyjaciół. 72-letnia wokalistka jest na tyle samodzielna, że na ten moment nie potrzebuje, by ktoś zamieszkał u niej na stałe w celu doraźnej pomocy. 

Odwiedza przychodnię, bierze leki i dba o siebie - dodał prezes PFM. 

Elżbieta Dmoch
Elżbieta Dmoch (2 plus 1 - Easy come, easy go (Sopot 1980))
Elżbieta Dmoch
Elżbieta Dmoch (2 plus 1 - Medley - Wiązanka przebojów (LIVE 1984))

Źródła: “Fakt”, “Dobry Tydzień”