Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Afera wokół "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Światowe media są wściekłe
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 12.09.2023 17:54

Afera wokół "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Światowe media są wściekłe

Kuba Szmajkowski i Pola Gonciarz w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"
kadry z programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", prod. Polsat, wyd. 2023r., Polsat Box Go

Producenci nowego sezonu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" nie ustrzegli się przed błędami poprzedniej serii i wciąż bezrefleksyjnie powielają treści, które nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej budzą spore negatywne emocje. O kontrowersyjnych treściach w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" napisał brytyjski The Guardian. 

Polska wersja "TTBZ" pod okiem brytyjskiej prasy

Wizerunek Polski jest coraz lepszy, jednak wciąż w wielu krajach nie możemy ustrzec się przed krzywdzącymi stereotypami. Niestety, mentalna ociężałość producentów nowej edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" nie przyczyni się do polepszenia tej sytuacji. Wręcz przeciwnie. 

Powód, dla którego "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" zasłużyła na miejsce w popularnej na Wyspach gazecie The Guardian, może być tylko jeden. Lub dwa - Kuba Szmajkowski, Pola Gonciarz i ich oburzające ucharakteryzowanie. Dlaczego?

Po sromotnej klęsce z Albanią, Lewy ma kolejną zgryzotę. Plotki o Annie nie ustają

Brytyjska prasa punktuje kontrowersje w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

Kuba Szmajkowski w nowym odcinku "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" stanął na scenie we wcieleniu Kendricka Lamara, czarnoskórego rapera. Charakteryzatorzy postanowili tak wiernie oddać jego wygląd, że posunęli się do pomalowania niewinnego piosenkarza ciemną farbą. Podobnie, lecz nieco subtelniej postąpiono z Polą Gonciarz, która zinterpretowała śpiew i sceniczne zachowanie Beyoncé. 

- Piosenkarz Kuba Szmajkowski, polska gwiazda z 163 tysiącami obserwujących na Instagramie, wygrał drugi odcinek 19. sezonu programu. (…) Wystąpił z utworem Kendricka Lamara "Humble" w pełnym blackface, sztucznymi warkoczykami i sztuczną brodą. Używał słowa na "n", które nie zostało ocenzurowane podczas emisj - punktowano zwycięski performens w The Guardian, nie kryjąc oburzenia także w przypadku kolejnej uczestniczki polskiego programu.

- Aktorka Pola Gonciarz również przyciemniła swoją skórę, wcielając się w Beyoncé z jej utworem "If I Were a Boy". Oboje uczestnicy opublikowali nagrania z występów na swoich profilach w mediach społecznościowych - podkreśliła brytyjska gazeta, karcąc dyskusyjny proceder. Co jeszcze zauważono?

Producenci "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" "nie wyrazili skruchy"

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo", jak wspomniano w angielskiej prasie, nie pierwszy raz wykorzystała blackface w przygotowywanych występach. Na korzyść nie wychodzi to w dużej mierze również występującym w show artystom, a oskarżenia o rasizm mogą skutecznie utrudnić im karierę w Europie. Wskazano także, że duża część polskich widzów po emisji odcinka z Kubą Szmajkowskim i Polą Gonciarz nie milczała i głośno mówiło, co o tym myśli. 

- Setki użytkowników mediów społecznościowych wyraziło swoje oburzenie. Ani producenci, ani uczestnicy programu nie wyrazili skruchy z powodu narastającej kontrowersji. Produkcja "Twoja twarz brzmi znajomo" już wcześniej wielokrotnie była ganiona za wykorzystywanie blackface w programie - czytam w The Guardian, które w ramach porównania przypomniało decyzję czeskiej telewizji, która już dwa lata temu zrezygnowała z używania w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" blackface. 

Źródło: The Guardian