Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Sławomir Świerzyński ma kłopoty. Ruszyła sprawa o plagiat, chodzi o największy hit Bayer Full
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 31.12.2022 07:45

Sławomir Świerzyński ma kłopoty. Ruszyła sprawa o plagiat, chodzi o największy hit Bayer Full

Sławomir Świerzyński
KAPiF

Sławomir Świerzyński został oskarżony o plagiat. Chodzi o piosenkę "Wszyscy Polacy", która według Mariusza Gabrycha, twórcy utworu "Harcerska rodzina" jest bezprawną kopią jego kompozycji z lat 70.

Sławomir Świerzyński ma kłopoty

Sławomir Świerzyński to istna legenda disco polo. Obecny na scenie od wczesnych lat 90. stał się twórcą piosenek, które na zawsze zdefiniowały gatunek i na stałe zagościły w sercach milionów słuchaczy.

Niestety, okazuje się, że jeden z przebojów, które wykonuje jego grupa Bayer Full może nie do końca być jego autorstwa. Chodzi o dobrze znany utwór "Wszyscy Polacy", który ukazał się na albumie pod tym samym tytułem z 1995 r.

Jak twierdzi Mariusz Gabrych - muzyk, który podał do sądu Sławomira Świerzyńskiego, piosenka ta oparta jest na jego autorskiej kompozycji, którą stworzył w 1972 r. i zgłosił do Konkursu Piosenki Harcerskiej.

"Harcerska rodzina", bo tak nazywa się numer, o który chodzi, brzmi bardzo podobnie do "Wszystkich Polaków", a co więcej, w jego tekście pojawia się nawet tekst "Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina", który do złudzenia przypomina fragment utworu Bayer Full.

Sławomir Świerzyński komentuje sprawę o plagiat

Mariusz Gabrych ma świadków, którzy widzieli podobno proces tworzenia jego utworu w latach 70. Nie obawiał się zatem złożenia pozwu do sądu i oczekuje, że Sławomir Świerzyński wypłaci mu odszkodowanie opiewające na ok. 300 tys. zł.

O komentarz do sprawy lidera Bayer Full poprosiła redakcja "Faktu". Dziennikarze zapytali piosenkarza co sądzi o zarzutach, jakie wobec niego stawia autor "Harcerskiej rodziny".

- O czym? Na głupoty nie odpowiadam - odpowiedział krótko gwiazdor, po czym odłożył słuchawkę.

- Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy lider Bayer Full jest oskarżany, a nawet skazywany za popełnienie plagiatu. Pod koniec 2021 roku uprawomocnił się wyrok z lipca 2020 r., który wydał Sąd Okręgowy w Płocku. Wtedy chodziło o naruszenie praw autorskich i czerpanie korzyści majątkowych z wykonywania i rozpowszechniania utworu "Tawerna ‘Pod Pijaną Zgrają'", która znalazła się na składance Bayer Full - pisze Wirtualna Polska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl, wp.pl