Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Pamiętacie Pawła z "Wojny domowej"? Grał w zagranicznych produkcjach, co się dzieje z Krzysztofem Janczarem?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 09.04.2022 21:14

Pamiętacie Pawła z "Wojny domowej"? Grał w zagranicznych produkcjach, co się dzieje z Krzysztofem Janczarem?

wojna domowa krzysztof janczar paweł
TVP

"Wojna domowa" - legendarny serial Jerzego Gruzy - oglądały miliony Polaków. Można było w nim śledzić losy nastoletnich Pawła i Anuli, którzy zakochiwali się w sobie i jednocześnie prowadzili pokoleniową wojnę ze swoimi opiekunami. Pawła grał niezapominany Krzysztof Janczar. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje?

Paweł był jedną z najbardziej lubianych postaci z kultowego serialu. Jego perypetie oraz "wojnę domową" z rodzicami śledziła cała Polska - Paweł uosabiał każdego nastolatka buntującego się przeciwko swoim rodzicom i tego, jak wyglądało jego życie w latach 60. XX wieku.

Jak dziś wygląda Paweł z "Wojny domowej"? O mały włos, a historia potoczyłaby się inaczej

W rolę Pawła w "Wojnie domowej" wcielił się Krzysztof Janczar. W czasie, gdy kręcono serial, miał 15 lat i absolutnie nie zamierzał zostawać aktorem - nosił wtedy również inne nazwisko - Musiał.

Krzysztof Janczar był synem inspicjentki teatralnej, Elżbiety Habich, i aktora, Tadeusza Janczara. Nastolatek miał w planach wyuczenie się zawodu tokarza. Pojawił się jednak nieoczekiwanie na castingu do nowego serialu Jerzego Gruzy - dostał zaproszenie po tym, jak został wypatrzony przez Ryszarda Plucińskiego.

Tadeusz Janczar za wszelką cenę nie chciał dopuścić do tego, by jego syn rozpoczął aktorską karierę. Przestrzegł przed tym Jerzego Gruzę. Podczas castingów przyszły odtwórca roli Pawła nosił jednak nazwisko Musiał, zaś ekipa spodziewała się młodego Janczara - tym samym Krzysztof Janczar (wtedy Musiał) został Pawłem.

Rola ta przyniosła mu dużą rozpoznawalność i Janczar postanowił, że porzuci karierę tokarza na rzecz aktorskiej. Udało mu się zdobyć dyplom łódzkiej filmówki i wkrótce stał się jednym z popularniejszych polskich aktorów teatralnych.

Na studiach wdał się również w romans z tancerką i choreografką, Janiną Niesobską. Owocem ich związku był syn - Krzysztof Artur. Potomek artystycznej pary również wybrał podobną drogę i został aktorem.

Zagrał u boku Seana Connery'ego i Charliego Sheena. Wielka kariera Krzysztofa Janczara

Widzom Krzysztof Janczar znany jest przede wszystkim z serialu "Klan", gdzie zagrał kuzyna Lubiczów, Bolesława Kazunia. Pojawił się również w "Plebanii" jako Jurij, szwagier Wali oraz w "Na dobre i na złe" w roli neurochirurga Małeckiego/Pawińskiego. Regularnie występował w polskich produkcjach w rolach tła lub drugoplanowych.

Wystąpił również w kilku zagranicznych produkcjach - grał Dobrego w filmie "Jan Paweł II" z Johnem Voightem w roli tytułowej, a także w "Polowaniu na Czerwony Październik" (jako Andrei Bonovia) oraz w "Czerwonym świcie" z Patrickiem Swayzem i Charliem Sheenem w rolach głównych (jako radziecki żołnierz).

Choć jego kariera nie wystrzeliła, to Krzysztof Janczar jako jeden z niewielu polskich aktorów mógł pochwalić się takim dorobkiem. Choć nie gra już tyle, co kiedyś, wciąż jest bardzo dobrze wspominany, a w 2021 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za swoją działalność artystyczną.

EN 01213680 0003
fot. Jan BIELECKI/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Wojna domowa