Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Obchodzenie Halloween to grzech? Zaskakująca reakcja księdza, wierni nie mają już wątpliwości
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 19.10.2023 17:12

Obchodzenie Halloween to grzech? Zaskakująca reakcja księdza, wierni nie mają już wątpliwości

Halloween, ksiądz
vector_corp z freepik/TikTok.com/ks.sebastianpicur; Obchodzenie Halloween to grzech? Zaskakująca reakcja księży, wierni nie mają już wątpliwości

Wielkimi krokami zbliża się kontrowersyjne, choć tak bardzo lubiane przez dzieci i młodzież święto, a mianowicie Halloween. Budzi ono wiele sprzecznych emocji, ponieważ u innych wywołuje radość na twarzach, a u innych sieje zgorszenie. Wiadomo, jakie podejście ma do tego święta Kościół Katolicki.

Halloween - święto pełne kontrowersji

Halloween obchodzone jest 31 października każdego roku. Co ciekawe, jego początki upatruje się w celtyckim obrządku Samhain, podczas którego żegnane było lato, a witana zima oraz obchodzono święto zmarłych. To właśnie tego dnia duchom miało być łatwiej dostać się do naszego świata, a noszenie strasznych kostium miało za zadanie odstraszenie demonów i innych złych przybyszy. Dodatkowo ta tradycja miała swoje powiązania ze słowiańskimi Dziadami.

Obecnie to święto nabrało charakter bardziej komercyjny i stało się przepełnione zabawą. Zazwyczaj najbardziej zainteresowanymi Halloween są dzieci i młodzież, którzy niemal prześcigają się w zamyśle na oryginalne i straszne stroje. Przy tym wędrują od domu do domu, by otrzymać słodycze. Nie wszystkim to się jednak podoba.

Tak brzmiały ostatnie słowa córki Ewy Błaszczyk tuż przed tragedią, na długo zapadają w pamięć

Jak Kościół Katolicki reaguje na Halloween?

Halloween niejednokrotnie jest łączone z chrześcijańskim świętem ze względu na to, że poprzedza ono dzień Wszystkich Świętych, kiedy to Kościół Katolicki czci tych zmarłych, którzy po śmierci trafili do nieba. 

W tym temacie księża jednak mają twarde zdanie, mówiące o tym, że Halloween, to święto pogańskie, niemające nic wspólnego z wiarą chrześcijańską, dodatkowo zawierające akcenty okultyzmu, negowane przez Kościół Katolicki.

Portal niedziela.pl informuje, że atmosfera powiązana z Halloween jest bardzo związana z naszymi wyobrażeniami dotyczącymi tego, jak wygląda piekło niźli niebo i zabawa w nie, przebieranie się za szatana i wszelkich nieprzyjaciół Jezusa, jest mu niezwykle niemiła. W dalszej wypowiedzi możemy przeczytać jasne wytłumaczenie, że według wiary, obchodzenie Halloween, jest grzechem.

Ksiądz znany z TikToka również zabrał głos w sprawie Halloween

Głos w sprawie Halloween zabrał również ksiądz Sebastian Picur, który prężnie działa w social mediach, dzięki czemu zyskał dużą rozpoznawalność i autorytet wśród młodych ludzi. Duchowny jest bardzo aktywny na TikToku, gdzie chętnie odpowiada na zadane mu pytania dotyczące wiary. Tym razem jeden z Internautów zapytał go o Halloween.

Powie ksiądz coś o Halloween? Czy można tego dnia zorganizować imprezę ze znajomymi? - zapytał jeden z obserwatorów księdza.

Duchowny szybko mu odpowiedział i w prostych słowach wyjaśnił, jak zabawa tego dnia wygląda w oczach Kościoła Katolickiego. Przy okazji zaproponował poszukanie alternatywy.

Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. Macie pomysł na alternatywę? - wytłumaczył ksiądz Sebastian Picur.