Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje zdobywca Oscara. Weteran branży filmowej miał 68 lat
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 31.03.2024 17:34

Nie żyje zdobywca Oscara. Weteran branży filmowej miał 68 lat

świeca
Fot. Pexels

Wąskie grono osób, którym było dane trzymać w ręku najważniejszą filmową statuetkę na świecie, właśnie się pomniejszyło. Zdobywca Oscara odszedł w weku 68 lat. Jaka była najważniejsza produkcja w jego życiu?

Śmierć znanego filmowca. Jego produkcje zna każdy

Rodowity Amerykanin ma w swoim dorobku wiele filmów, które nie przeszły bez echa i na stałe wpisały się w historię światowej kinematografii. To m.in. dzięki jego talentowi widzowie mogli rozsmakować się w historiach ukazanych w takich dziełach, jak "Dunkierka", “24 godziny”, "Lepiej być nie może" i "Tron". 

Jego specjalnością nie tylko w tych, ale także innych produkcjach były efekty specjalne. Gdy zaczynał swoją przygodę na planie, wykorzystywanie ich w filmach dopiero raczkowało, jednak z sukcesem podążał za najnowszymi trendami. Tę umiejętność docenili krytycy Amerykańskiej Akademii Filmowej. Obraz, który zapewnił mu ich uznanie, nie został wymieniony wyżej. O jakim tytule mowa?

Aktor zginął w wypadku motocyklowym. Miał 27 lat

Zmarł zdobywca Oscara, Tim McGoern

W 1990 roku Tim McGovern mógł stanąć na scenie i podczas gali rozdania Oscarów z satysfakcją odebrać statuetkę. Międzynarodowe jury nagrodziło go za efekty specjalne w filmie "Pamięć absolutna". 

W opowieści o robotniku dowiadującym się o sfałszowaniu swoich dotychczasowych wspomnień wykorzystano innowacyjne jak na tamte czasy wizualizacje i efekty. Główną rolę w kultowym przeboju zagrał przeżywający wówczas rozkwit kariery popularny gwiazdor Arnold Schwarzenegger.

Mnogość zasług sprawiła, że ponure wieści o śmierci filmowca wywołały w środowisku niemałe poruszenie. Jak pożegnali go współpracownicy?

Plakat filmu
Plakat filmu "Pamięć absolutna" z 1990 roku. Fot. mat. rekl. TriStar Pictures

Nie żyje Tim McGovern. Pożegnano go w piękny sposób

Pogrążona w głębokiej żałobie żona Tima McGoverna przekazała w sieci przytłaczającą wiadomość. Ograniczyła się do krótkiego komunikatu, nie wiadomo zatem, jakie były bezpośrednie przyczyny zgonu 68-latka. Artysta od dłuższego czasu mieszkał poza Stanami Zjednoczonymi, w Bombaju. 

Na smutną nowinę zareagował prezes organizacji zrzeszającej tuzy branży rozrywkowej zajmujące się efektami specjalnymi. Szef Visual Effect Society w ich imieniu opublikował specjalne oświadczenie. Nie da się ukryć, że godnie pożegnał Tima McGoverna.

Zasmuciła nas i zaszokowała wiadomość o przedwczesnej śmierci Tima. (...) Jego zmysł, ekspercka wiedza i skłonność do liderowania były kluczem do naszej globalnej ekspansji i będzie nam go niezwykle brakowało. Nasze myśli są z rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi, którzy go znali - napisał Kim Davidson.

Tim McGovern
Tim McGovern. Fot. Vaayudhwani Productions, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons