Rozrywka.Goniec.pl Gwiazdy Nie żyje Witold Antkowiak. Współzałożyciel Duetu Egzotycznego miał 91 lat
YouTube.com

Nie żyje Witold Antkowiak. Współzałożyciel Duetu Egzotycznego miał 91 lat

13 stycznia 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nie żyje Witold Antkowiak, współtwórca "Duetu Egzotycznego", który później ewoluował w "Tercet Egzotyczny". O śmierci muzyka poinformował jego syn, Krzysztof Antkowiak.

Zmarł muzyk Witold Antkowiak . - Z ogromnym smutkiem i żalem chciałbym Was powiadomić, że dziś zmarł mój ukochany tato - przekazał za pośrednictwem Facebooka syn artysty.

- Proszę, miejcie go w swojej pamięci - dodał Krzysztof Antkowiak . Do wpisu syn zmarłego muzyka dodał jedną z jego piosenek: "Już nie mówisz do mnie tak". Witold Antkowiak zmarł w wieku 91 lat .

Nie żyje Witold Antkowiak

Śmierć Witolda Antoniaka to ogromny cios nie tylko dla jego najbliższych, ale również fanów legendarnego muzyka. Przed laty stworzył wraz ze Zbigniewem Dziewiątkowskim Duet Egzotyczny .

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zespół był podwaliną do kultowego Tercetu Egzotycznego , gdzie rolę wokalistki przejęła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska . Witold Antkowiak poza stworzeniem Duetu Egzotycznego ma na koncie wiele nagród muzycznych. Dodatkowo jego występy i miłość do muzyki kochali fani, którzy tłumnie zjawiali się na występach artysty.

Od zawsze związany był z muzyką

Witold Antkowiak przyszedł na świat w Poznaniu 22 grudnia 1930 r. Pierwsze poważne muzyczne wykształcenie zdobył jednak na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu bowiem ukończył PSSM w klasie śpiewu i kontrabasu .

Debiut Witolda Antkowiaka to występ z Zespołem Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego . Później kariera muzyczna współtwórcy Duetu Egzotycznego związała się z Chórem A Capella Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia .

W Polsce jego muzykę zna niemal każdy. Podobnie jednak jak Tercet Egzotyczny , Witold Antkowiak odnosił ogromne sukcesy za w kraju i zagranicą . Potwierdza to przyjaciel rodziny zmarłego Andrzej Czopek.

- Współpracował z Zespołami Jana Walaska i Zygmunta Wicharego. Nagrał również kilkanaście piosenek z Orkiestrami Stefana Rachonia, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka oraz Zygmunta Mahlika - przyznał w rozmowie na temat Witolda Antkowiaka cytowanej przez polskieradio24.pl.

Doceniono go również poza granicami Polski

Nie trudno znaleźć również ślady Witolda Antkowiaka w muzyce poza granicami kraju. Wykonywanie w ramach Duetu Egzotycznego latynoskich piosenek przyniosło mu dużą sławę.

- Występował wielu krajach, m.in. w ZSRR, NRD, Finlandii, Szwecji, Francji oraz na Węgrzech - powiedział Andrzej Czopek.

Nie znaczy to jednak, że zmarły Witold Antkowiak skupiał się tylko i wyłącznie na wykonywaniu repertuaru latynoskiego . Za swoje piosenki zmarły muzyk otrzymał wiele nagród.

- Za piosenkę "Czy pamiętasz ten dom" (R. Żyliński - K. Gajewska) otrzymał Nagrodę Specjalną na IV MFP w Sopocie (1964) , za "W świat wertepami" (J. Tomaszewski - A. Bianusz) I miejsce w Giełdzie TV (1973) oraz II miejsce w Giełdzie TV w 1974 r. za piosenkę "Jesteś jak wesoły obłok" (B. Klimczuk - J. Urbanowicz)" - przypomniał Andrzej Czopek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: polskieradio24.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
lifestyle gwiazdy telewizja