Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Natalia Kukulska wspomniała tragiczną śmierć Anny Jantar. Miała wówczas zaledwie 4 latka
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 24.12.2022 10:19

Natalia Kukulska wspomniała tragiczną śmierć Anny Jantar. Miała wówczas zaledwie 4 latka

natalia kukulska anna jantar
Foto: Kapif / kadr z Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, 1974, TVP

Natalia Kukulska w wieku 4 lat przeżyła tragiczną utratę swojej rodzicielki, Anny Jantar. Mimo że wówczas była tylko dzieckiem, często wspomina mamę w wywiadach. W jednym z ostatnich zwierzyła się nieco bardziej, opowiadając o swojej tęsknocie. Z rozrzewnieniem wróciła do nielicznych chwil, które udało jej się zapamiętać z tej życiowej tragedii.

Natalia Kukulska miała 4 latka, gdy Anna Jantar zmarła w wypadku lotniczym

Natalia Kukulska jest córką znanej i cenionej piosenkarki święcącej triumfy w XX wieku, Anny Jantar. Gdy owa artystka w 1980 roku wracała z Nowego Jorku do Warszawy, nieopodal lotniska Okęcie samolot z nią na pokładzie rozbił się. Zginęło wówczas aż 87 osób.

Natalia Kukulska czekała na mamę na lotnisku w towarzystwie babci. Piosenkarka nie zapamiętała zbyt dużo z tej tragedii, a szczątkowe wspomnienia ujawniła w 2007 roku w wywiadzie z "Galą".

– Tuż po katastrofie, w tym zamieszaniu, wśród płaczących ludzi nie rozumiałam, co się stało. Pamiętam, jak babcia wyrwała mi z rąk bukiet frezji i rzuciła je na ziemię. Pamiętam karetki pogotowia, które reanimowały rodziny, rozlewał się alkohol podawany na uspokojenie. Resztę znam z opowiadań – mówiła.

Natalia Kukulska o tęsknocie za Anną Jantar: "W pamięci ona jest"

46-letnia wokalistka przyznała, że niezbyt dobrze zapamiętała matkę, jednak czuje potrzebę częstego opowiadania o niej. Kilka lat temu zrobiła to, patrząc nie tylko z perspektywy córki, ale także matki.

Patrzyłam na mojego czteroletniego syna, a potem córki i myślałam: "Aha, to taka byłam, kiedy mama zmarła. Boże, a gdyby teraz coś się stało, to mój syn czy córka nie będzie mnie pamiętać. Tak jak ja nie pamiętam mamy". A potem pojawiała się myśl: "Przecież to niemożliwe, żeby dziecko mnie nie pamiętało, skoro jesteśmy ze sobą tak blisko". I przerażenie: "To dlaczego ja nie pamiętam mojej mamy?!" – rozpaczała na łamach "Twojego Stylu".

Natalia Kukulska miała kolejną okazję do retrospekcji w rozmowie z Martyną Wojciechowską. Piosenkarka przypomniała, że jeden z tekstów jej utworów został poświęcony Annie Jantar. Śpiewa w nim: "Po swojemu Ciebie znam/ Myślę, że właśnie taka mogłaś być, / Jaką stworzyłam, gdy / Gdy brakowało mi Ciebie". Nie jest to jedyna piosenka związana z tymi emocjami, które towarzyszą jej od dzieciństwa.

– Napisałam kiedyś piosenkę "Po tamtej stronie". To był moment, kiedy byłam w ciąży z moją Anią i była pełna rocznica śmierci mojej mamy. Zrobiliśmy taką płytę – zdradziła rozmówczyni, jednocześnie uwypuklając wyjątkową, acz podświadomą więź, która łączy ją ze zmarłą.

– Myślę, że jeżeli dziecko traci w takim wieku rodzica, kiedy ma taką świadomość i właśnie ta pamięć jednak... W tej pamięci on jest... To ten rodzic na pewno staje się bohaterem, na pewno jest wyidealizowany i dziecko z drugiej strony ma do tego święte prawo, żeby tak sobie go mieć. Jest coś w tym smutnego i coś też pięknego – podsumowała Natalia Kukulska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: