Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Komenda i Kamiński przegrali walkę z tą samą chorobą
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 23.02.2024 13:22

Komenda i Kamiński przegrali walkę z tą samą chorobą

Tomasz Komenda Emilian Kamiński
Komenda i Kamiński przegrali walkę z tą samą chorobą. Fot. KAPiF

Tomasz Komenda i Emilian Kamiński zmarli zdecydowanie przedwcześnie. Niesłusznie skazany mężczyzna i ceniony artysta cierpieli na tę samą chorobę. O tym, co mogło mieć wpływ na jej rozwój, niezwykle ciekawie i rzeczowo opisała specjalistka. Jej podejrzenia są zatrważające.

Tomasz Komenda i Emilian Kamiński zmarli na raka

Ani tryb życia, ani rodzaj wykonywanych prac lub aktywności u Tomasza Komendy i Emiliana Kamińskiego nie był taki sam. Niesłusznie skazany spędził w więzieniu 18 lat, a warunki bytowe za kratami nie należą do najlepszych. Brakuje regularnego dostępu do słońca, wyżywienie jest ubogie w witaminy, a o różnorodności nie ma mowy. 

Zmarły gwiazdor "M jak miłość" miał dostęp do tego, czego przez lata nie miał pierwszy z nich. Było jednak coś - pewien bezwzględny i działający po cichu czynnik - który łączył ich zdrowotne przypadki. W rozmowie z Faktem psychoonkolog Adrianna Sobol wyjawiła, o czym mowa. Dlaczego według niej wspomniani pacjenci mogli zachorować na raka?

Piotr Trojan zagrał Tomasza Komendę. Tak go pożegnał

Dlaczego Tomasz Komenda i Emilian Kamiński zachorowali?

Przyczyn powstania nowotworów jest naprawdę wiele. Bardzo istotne są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, bowiem zdarza się, że mimo aktywnego i zdrowego trybu życia wciąż możemy znajdować się w grupie ryzyka choroby nowotworowej, chociażby przez obciążenia genetyczne. 

Wiadomo również, że regularne badania i profilaktyka mogą sprawić, że chorobę uda się wcześniej wykryć. To z kolei zwiększa szansę na wyzdrowienie. Dodatkowo ważne jest dbanie o siebie, regularny sen, unikanie stresu, zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol w rozmowie z Faktem powiedziała:

Etiologia chorób nowotworowych nie jest do końca znana, odpowiadają za nie czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Coraz częściej mówimy też o aspektach związanych z przewlekłym stresem. Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że to stres spowodował chorobę, ale to, że zwiększa on ryzyko rozwoju choroby nowotworowej już tak. Wpływa on na pracę całego organizmu, a na pewno na układ odpornościowy i hormonalny. 

Tomasz Komenda
Komenda i Kamiński przegrali walkę z tą samą chorobą, fot. KAPiF
Emilian Kamiński
Komenda i Kamiński przegrali walkę z tą samą chorobą, fot. KAPiF

Stres zabija

Adrianna Sobol w rozmowie z Faktem podkreśliła również, że na chorobę mogły mieć wpływ traumatyczne doświadczenia, śmierć kogoś bliskiego, czy utrata pracy. A to wszystko wiąże się z ogromnym stresem. Wyznała także, że jeśli diagnoza jest już postawiona, należy jak najszybciej udać się do psychoonkologa i zacząć leczenie.

Przyznała też, że my sami możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka poprzez styl życia. 

Trzeba przyznać przed samym sobą, że ten problem istnieje. Odpowiadamy też za to, czy palimy, czy pijemy alkohol, co jemy, czy wystawiamy się na słońce i jak zarządzamy swoimi emocjami

Wskazała, że głównym czynnikiem choroby Komendy mógł być stres, ale również papierosy, które często palił. 

Emilian Kamiński odszedł 26 grudnia 2022 po długiej i ciężkiej chorobie. Choć warunki jego życia skrajnie różniły się od tych, którym stawić czoła musiał Tomasz Komenda, również zachorował na raka płuc, co skończyło się przedwczesną śmiercią. 

Emilian Kamiński
Emilian Kamiński, fot. KAPiF 
Tomasz Komenda, fot. KAPIF

Źródło: Fakt