Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Ewa Minge ubierała Pierwsze Damy. Porównała pracę z Jolantą Kwaśniewską i Marią Kaczyńską
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 30.08.2022 19:01

Ewa Minge ubierała Pierwsze Damy. Porównała pracę z Jolantą Kwaśniewską i Marią Kaczyńską

Jolanta Kwaśniewska Maria Kaczyńska
zrzut ekranu, Youtube/PortaleMedyczne/Prezydent.pl

Ewa Minge dbała o kreacje gwiazd polskiej kinematografii oraz popularnych modelek. Mało kto wie jednak, że rudowłosa projektantka ma za sobą lata pracy z żonami polityków. Były to najważniejsze wówczas kobiety w Polsce, czyli Pierwsze Damy – Jolanta Kwaśniewska i Maria Kaczyńska. Obie Panie różnił styl i temperament. Jak pracę z nimi wspomina Ewa Minge i która z dam według niej była bardziej skora do modowych eksperymentów?

Ewa Minge – kim jest?

Ewa Minge z domu Butkiewicz urodziła się w 1967 roku w Szczecinku. Mająca tatarskie geny projektantka ukończyła studia na kierunkach kulturoznawstwo i historia sztuki. Od 1994 roku zajmuje się modą.

Tworzy luksusowe ubrania i akcesoria, które sprzedaje w swojej autorskiej linii „Eva Minge”. Kolekcje nie obejmują jedynie kreacji wieczorowych, ale także biznesowe, sportowe, koktajlowe i haute couture. Polka miała okazję zaprezentować swoje projekty na pokazach mody w Mediolanie, Berlinie, Moskwie, Wiedniu, Madrycie, Rzymie, a także podczas tygodni mody w Paryżu (od 2008 r.) i Nowym Jorku (od 2010 r.).

Ewa Minge została projektantką Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta Kwaśniewska uzyskała tytuł Pierwszej Damy wskutek wygranej Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w 1995 roku, a w roli najważniejszej kobiety w państwie zastąpiła Danutę Wałęsę (żonę poprzedniego prezydenta).

Swoją funkcję pełniła aż przez dziesięć lat. W tym czasie dała się poznać jako kobieta, która nie dawała się zaskoczyć modowym trendom. Jej udane stylizacje były szeroko komentowane w ówczesnej prasie, a Jolanta Kwaśniewska stała się swoistym wzorem do naśladowania dla wielu Polek.

Jedną z projektantek, która była współodpowiedzialna za sukces żony Aleksandra Kwaśniewskiego, była Ewa Minge. To ona przygotowywała całą garderobę prezydentowej. W rozmowie z „Faktem” uchyliła rąbka tajemnicy i opowiedziała, jak wyglądała jej praca w Pałacu Prezydenckim.

- Te osiem lat pracy z Jolantą Kwaśniewską wspominam bardzo dobrze. To było niesamowite doświadczenie — mówiła.

Właścicielka pracowni w Pszczewie zdradziła, że możliwość poznania świata dyplomacji charakteryzującego się stonowaną elegancją była dla mniej niezwykle ważną lekcją. Czy udało jej się na dłuższą metę znaleźć płaszczyznę porozumienia z Jolantą Kwaśniewską?

- Jola doskonale wiedziała, czego chce, ale była też otwarta na świat mody. Jednocześnie była bardzo świadoma tego, jak wygląda, jaką ma figurę. Byłam też odpowiedzialna za garnitury, ubrania bardziej oficjalne. To było niesamowite doświadczenie i miłe, bo Jola zbierała zawsze świetne recenzje, również za granicą, za swoje stroje – wyjaśniła Minge w „Fakcie”.

Cierpiący niegdyś na tzw. „chorobę filipińską” Aleksander Kwaśniewski po dwóch kadencjach przestał pełnić rolę zwierzchnika sił zbrojnych RP. W związku z tym przygoda Jolanty Kwaśniewskiej i Ewy Minge zakończyła się.

Ewa Minge wspomina Marię Kaczyńską

Projektantka nie pozostała jednak długo bez pracy. Została polecona Marii Kaczyńskiej, która w 2005 roku zamieszkała pod warszawskim „żyrandolem” w wyniku sukcesu swojego męża, Lecha. Pokonał on Donalda Tuska i uzyskał 54,05% głosów Polaków.

Czy i tym razem współpraca nowej Pierwszej Damy z projektantką układała się pomyślnie? Okazuje się, że tak. Ewie Minge udało się zyskać uznanie i modowy respekt również w oczach żony jednego z „tych, którzy ukradli księżyc”. Która z pracodawczyń byłą według Minge odważniejsza w doborze modowych stylizacji?

- To była niesamowicie ciepła i skromna osoba. Jeżeli jednak porównam ją z Jolantą, z pewnością pani Maria była mniej świadoma mody. Maria chciała być mniej widoczna, chciała, by jej kreacje nie wybijały się na pierwszy plan. Bardzo żałuję, że naszą pracę przerwała jej tragiczna śmierć, bo to była wielka przyjemność móc z nią rozmawiać i się z nią spotykać – wspominała w „Fakcie”.

Warto odnotować, że Ewa Minge do garderoby Agaty Kornhauser-Dudy już nie weszła. Czy usługi projektantki przydałyby się urzędującej Pierwszej Damie?

Artykuły polecane przez Goniec.pl: