Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Była pracownica Owsiaka przerywa milczenie. Ile naprawdę zarabia szef WOŚP? Lepiej usiądźcie
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 28.01.2024 12:17

Była pracownica Owsiaka przerywa milczenie. Ile naprawdę zarabia szef WOŚP? Lepiej usiądźcie

Jurek Owsiak WOŚP
Ile naprawdę zarabia szef WOŚP? Fot. KAPiF

Dzięki hojności Polaków każdego roku za sprawą Wielkiej Orkiestrze Świąteczne Pomocy polskie szpitale wyposażane są w warte miliony złotych sprzęty. Ile z tych pieniędzy trafia bezpośrednio na konto Jurka Owsiaka? Sam zainteresowany postanowił zmierzyć się z kontrowersjami i raz na zawsze wyjawić, ile wynoszą jego zarobki. Lepiej usiądźcie, padły konkretne kwoty.

Wokół zarobków Jurka Owsiaka w WOŚP od lat krążyły legendy

Jurek Owsiak gromadzi wokół WOŚP rzesze zwolenników, jednak coraz głośniej dają o sobie znać także przeciwnicy tej dobroczynnej akcji. Ich zarzuty nie skupiają się na samej szczytnej inicjatywie, a na korzyściach, jakie z tytułu organizowania ma jej pomysłodawca.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już jakiś czas temu wyznał, że z racji sprawowania funkcji prezesa zarządu fundacji nie pobiera żadnej pensji. To jednak nie oznacza, że jego konto jest puste. Z jakiego tytułu może zatem liczyć na apanaże?

Jurek Owsiak WOŚP
Ile naprawdę zarabia szef WOŚP? Fot. KAPiF
Krystyna Pawłowicz zaatakowała WOŚP i wdała się w ostrą wymianę zdań. Kompletnie puściły jej nerwy

WOŚP. Jurek Owsiak pobiera comiesięczne wynagrodzenie

Okazuje się, że comiesięczne wynagrodzenie wypłaca mu firma Złoty Melon, która jest bezpośrednio związana z najpopularniejszą polską akcją dobroczynną. Jurek Owsiak wydał w tej sprawie stosowne oświadczenie.

Pracuję w firmie Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą tylko i wyłącznie do Fundacji WOŚP i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. (…) Będąc szefem firmy Złoty Melon na swoją pensję muszę sam zarobić, czyli wygenerować te pieniądze z działania i zysku firmy - oznajmił pięć lat temu w mediach społecznościowych.

Jak zatem naprawdę wygląda jego sytuacja finansowa? 70-latek obiera wypłatę za wykonywanie pracy w firmie Złoty Melon, która jest wynagradzana z pieniędzy WOŚP. Podczas zeszłorocznego finału dało się zebrać rekordową ilość pieniędzy - 243 miliony i prawie 260 tysięcy złotych. Business Insider przyjrzał się sprawozdaniom finansowym obu firm i temu, jaką kwotę co miesiąc otrzymuje ich charyzmatyczny włodarz

Jurek Owsiak WOŚP
Ile naprawdę zarabia szef WOŚP? Fot. KAPiF

WOŚP. Ile zarabia Jurek Owsiak? Padła konkretna kwota

Jurek Owsiak, jak wnika z tych dokumentów, w 2022 roku dzięki działalności szeroko związanej z WOŚP, zarobił 317 tysięcy złotych. To oznacza, że jego miesięcznie przychody wynosiły 26,4 tysiące złotych brutto.

Jeśli odejmie się od tego koszty pracodawcy i podatek, netto pozostaje mu kwota 14 tysięcy złotych. Stanowi ponad czterokrotność najniższej krajowej. W 2019 roku Jurek Owsiak przekonywał, że jego ówczesne zarobki plasowały się w okolicach 10 tysięcy złotych, a zatem w ciągu ostatnich lat honorarium wzrosło o 4 tysiące złotych.

Nie jest to zatem horrendalny majątek, jaki od lat zarzucają Jurkowi Owsiakowi oponenci. W sprawie kontrowersji głos zabrała także jego była współpracowniczka. Nie ukrywała, że jej szef ideałem nie jest, jednak mnogość krzywdzących zarzutów kierowanych wobec niego nie tylko pod względem finansów jest mocno przesadzona, a często nawet niezgodna z prawdą.

Prawicowe media prześcigają się w linczowaniu Owsiaka, ale żadne nie są na tyle dociekliw,e aby poszukać tego rodzaju faktów, których on sam nie nagłaśnia tylko po prostu robi. Owsiak popełnia błędy i niezgrabności, ale on nie jest złodziejem i kombinatorem, jak się to próbuje wmówić Polsce - podsumowała Maria Rachowicz na łamach dziennik.pl

Jak sądzicie, czy podjęte przez charyzmatycznego prezesa WOŚP kroki i życzliwa opinie byłej pracownicy sprawią, że dyskusji o niebotycznych zarobkach wreszcie zada się kres?