Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Agata Duda wspiera chorą na SMA Zosię. Na licytację przekazała wyjątkową rzecz
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 09.08.2022 12:22

Agata Duda wspiera chorą na SMA Zosię. Na licytację przekazała wyjątkową rzecz

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Agata Duda nie lubi afiszować się ze swoją charytatywną działalnością. Chociaż w niektórych tabloidach jest ona krytykowana za małą medialność swoich działań, to absolutnie nie można zarzucić jej nikłego zaangażowania w swoją pracę. Nie raz pokazała, jak wielkie ma serce i jak dużą radość sprawia jej pomaganie potrzebującym. Tym razem Agata Duda postanowiła wesprzeć licytację na rzecz chorej Zosi. Przekazała drogocenny podarunek - broszkę z macicy perłowej.

Agata Duda co roku bierze udział w akcjach dobroczynnych, m.in. „Choinki Jedynki”, czy „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Tym razem pomocy potrzebuje mała Zosia chora na SMA. Najbliżsi małej pacjentki zbierają pieniądze na lek, który może uratować jej życie.

Żona Prezydenta RP postanowiła przekazać na ich rzecz piękną biżuterię. To broszka wykonana z macicy perłowej, a oprócz niej do szczęśliwego kupca trafi także specjalny bilecik sygnowany podpisami Pary Prezydenckiej. Na stronie licytacji oprócz broszki dostępne są także eleganckie złote spinki Prezydenta Andrzeja Dudy.

Agata Duda pomaga Zosi w walce z SMA. Przekazała na licytacje drogocenną rzecz

Na stronie internetowej zbiórki uradowani rodzice małej podopiecznej podzielili się zaszczytną informacją:

- Kochani! O tym, że warto dzielić się dobrem przypomina nam również Pierwsza Dama RP. Cena wywoławcza w licytacji broszki pierwszej damy to 250 zł, a do końca licytacji zostało 6 dni – dowiadujemy się.

Akcję można wesprzeć pod TYM linkiem.

Uradowani, jednak także zrozpaczeni rodzice borykają się z chorobą córki. SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, jeśli się go nie leczy, może doprowadzić nawet do śmierci dziecka w ciągu dwóch lat. Ta przypadłość należy do chorób nerwowo-mięśniowych i polega na osłabieniu tychże i stopniowym ich zanikaniu. To powoduje obumieranie neuronów ruchowych, które odpowiadają za pracę mięśni.

U małych pacjentów objawy tejże choroby pojawiają się tuż po urodzeniu, jednak występują też w wieku dojrzałym. Do objawów SMA należy drżenie palców, osłabienie siły mięśniowej, Największym zagrożeniem podczas przebiegu okrutnej przypadłości są osłabione mięśnie gardła i przełyku oraz tułowia, co postępuje skrzywieniem kręgosłupa.

Rodzice małoletnie Zosi piszą o niej tak:

- U naszej rocznej córeczki wykryto chorobę, która do niedawna była wyrokiem śmierci... Zosia cierpi na SMA, rdzeniowy zanik mięśni... Bez leczenia takie dzieci jak ona umierały kiedyś przed drugim rokiem życia! Prosimy o pomoc! - brzmi treść komunikatu.

Gwiazda pomaga

Nie tylko Agata i Andrzej Duda zdecydowali się na odzew na dramatyczny apel rodziców. Swoje poparcie dla akcji wyraził też prowadzący „Familiadę”, Karol Strasburger. Agitował on na rzecz wpłat na łamach swoich profili w mediach społecznościowych.

Jak mówiła Pierwsza Dama w liście do uczestników XIV Międzynarodowego Kiermaszu Charytatywnego:

- Zgodnie z polską i chrześcijańską tradycją ostatnie tygodnie roku są czasem myślenia o bliźnich; działalność charytatywna i hojna ofiarność przyczyniają się do ułatwiania innym życia – mówiła.

Okazuje się, że dla żony polskiego prezydenta nie tylko koniec roku jest okazją do dobrych uczynków. Liczymy na to, że uda się zebrać potrzebną kwotę na leczenie Zosi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: