Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Wszystkich Świętych 2022. Problem ze znalezieniem grobu? Te aplikacje przydadzą się podczas wizyty na cmentarzu
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 24.10.2022 21:37

Wszystkich Świętych 2022. Problem ze znalezieniem grobu? Te aplikacje przydadzą się podczas wizyty na cmentarzu

Z roku na rok powstaje coraz więcej aplikacji zawierających dane z cmentarzy w całej Polsce.
wikimedia.org

Z roku na rok powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych zawierających najrozmaitsze dane z cmentarzy w całej Polsce. Część z nich oferuje wyszukiwarki grobów, część ułatwia poruszanie się po mapie samego cmentarza. Zważywszy przyszłotygodniową uroczystość Wszystkich Świętych warto zapoznać się choć z niektórymi z nich.

Wszystkich Świętych 2022

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym listopadowej zadumie może towarzyszyć niemały rozgardiasz. Czyszczenie płyt nagrobnych, porządkowanie zniczy oraz zakup kwiatów mogą skutecznie nadwyrężyć siły i pamięć niejednej osoby.

Co roku na przełomie października i listopada miliony Polaków napędzają krajową gospodarkę, zaś biznes cmentarny czerpie rekordowe zyski. Zainteresowanie odwiedzających groby nie ogranicza się tego dnia jedynie do wzmożonych zakupów.

Coraz częściej bowiem wybrany cmentarz można odwiedzić online, gdzie odwiedzający ma np. możliwość zapalenia wirtualnej lampki w intencji zmarłego. To jednak nie wszystko. Z roku na rok na rynku można zaobserwować coraz więcej aplikacji poświęconych tematyce cmentarnej, oferujących bogate bazy danych, które w określonych okolicznościach mogą okazać się całkiem pomocne.

Aplikacje mobilne przydatne na Wszystkich Świętych

Jedną z najpopularniejszych cmentarnych stron internetowych jest "Grobonet.com", która jest doskonale znana przez genealogów, poszukujących zaginione lub trudne do zlokalizowania groby na terenie całej Polski.

Strona zawiera informacje z 1376 cmentarzy, mieszcząc w swojej bazie ponad 5 mln nazwisk pochowanych. Znając podstawowe dane zmarłego, wyszukiwarka określi jego dokładne położenie, wskazując sektor i rząd, w którym znajduje się płyta nagrobna.

Jeśli nasze poszukiwania okazałyby się bezowocne, warto odwiedzić również stronę "Mogily.pl", albowiem zawiera ona w swojej bazie informacje o ok. 1,25 mln pochowanych. Dostępna tam wyszukiwarka umożliwi wybrać nam dostępny cmentarz i przekieruje nas do jego szczegółowych danych, umożliwiając jego przeglądanie.

Zdecydowanie najbardziej praktyczna okazać się może aplikacja dostępna w sklepie "Google Play" o nazwie "Cmentarz GPS". Nie zawiera ona jednak informacji o zmarłych. Określone dane musi wprowadzić sam użytkownik, jednak tuż po ich zatwierdzeniu, aplikacja będzie wskazywać nam dokładne miejsce pochówku oraz mapę wskazująca do niego drogę.

Wspomniane rozwiązania zmagają się z licznymi problemami. Dwie pierwsze cierpią na brak całościowych spisów inwentaryzacyjnych cmentarzy w związku z pracą ich zarządców, którzy nie zawsze są skorzy do współpracy. Druga zaś wskazuje jedynie odwiedzane i znane nam osobiście groby. Niemniej każda z nich rozwija się z każdym rokiem.

Wśród stron wartych uwagi należałoby wspomnieć jeszcze o wybranych aplikacjach lokalnych. Są nimi "Stare Powązki" (Android, iOS), "Olsztyńskie cmentarze" (Android, iOS), "Szczecińskie cmentarze" (Android), "Cmentarze Koszalin" (Android), czy "Cmentarze Kraków" (iOS).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl/goniec.pl