Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Wojewódzki i Palikot skazani. Dostali ogromną karę
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 23.05.2023 08:58

Wojewódzki i Palikot skazani. Dostali ogromną karę

Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot
Kapif

Warszawski Sąd skazał Janusza Palikota, Kubę Wojewódzkiego oraz ich wspólnika za reklamowanie alkoholu w internecie. Były poseł Janusz Palikot ma zapłacić 80 tys. zł. Gwiazda TVN Kuba Wojewódzki i ich wspólnik Tomasz Czechowski po 70 tys. zł. - podaje “Super Express”. Palikot wystosował oświadczenie i na Facebooku stwierdził, że "nic mu nie wiadomo o wydaniu przez sąd wyroku".

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki skazani. Dostali ogromne kary

Jak podawał “Super Express”, Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Wojewódzkiemu, Palikotowi i Czechowskiemu zarzuty. Według śledczych celebryci złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie. Kilka dni temu zapadł wyrok w tej sprawie.

"Oskarżonego Janusza Palikota uznaje się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny" – cytuje treść wyroku “Super Express”. Dodatkowo Palikot ma zapłacić ok. 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł. Wyrok w sprawie nie jest prawomocny i stronom przysługuje odwołanie.

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Celebryci złamali prawo

"Sąd nie miał wątpliwości, że złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" — czytamy. Sprawa dotyczy m.in. zdjęcia zamieszczonego w mediach społecznościowych. To na nim celebryci i biznesmen pozowali wraz z wyprodukowanym przez siebie alkoholem. Ponadto w postach w social mediach oskarżeni opisywali np. rzekome walory smakowe reklamowanych alkoholi oraz informowali o miejscach, gdzie można je kupić i w jakiej cenie. Całą sprawę nagłośnił Jan Śpiewak – aktywista i działacz społeczny. "Wreszcie elity, +pieszczoszki salonu+ będą musieli odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury i mojej popełniali z pełną odpowiedzialnością przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując też swoje reklamy do bardzo młodych ludzi. Są ludźmi, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej" – mówił dla PAP Jan Śpiewak.

Janusz Palikot nic nie wie o wyroku

Janusz Palikot opublikował na Facebooku oświadczenie, w którym podkreśla, że o wyroku sądu nic mu nie wiadomo. "Orzeczenia nie otrzymałem. Nie zostałem też wezwany do sądu, nie odbyła się publiczna rozprawa sądowa i nie zostałem wysłuchany. Znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sąd wobec obywatela. Zapowiedziałem w marcu, że swojego stanowiska będę bronił przed sądem i wtedy publicznie zabiorę głos w tej sprawie. Oczekuję niczego więcej tylko respektowania praw należnych mi, jak każdemu obywatelowi RP" – oznajmił.

Źródło: Onet.pl