Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Wielkanoc 2022: Jak gotować jajka, żeby nie pękały i czym zabarwić jajka
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 11.04.2022 18:25

Wielkanoc 2022: Jak gotować jajka, żeby nie pękały i czym zabarwić jajka

Jajka
midiman/Wikimedia Commons

Chcesz, by twoje wielkanocne jajka wyglądały idealnie, gdy zaprezentujesz je na świątecznym stole? Wystarczy kilka bajecznie prostych kroków. Pokażemy ci jak ugotować jajka, żeby nie pękały oraz w jaki sposób je barwić.

Jajka na Wielkanoc muszą prezentować się perfekcyjnie. Sprawdź, co zrobić, by twoi goście byli zachwyceni ich wyglądem.

Jak gotować jajka, żeby nie pękały?

Pękające jajka to problem, z którym styka się w kuchni z pewnością wielu z nas. Cóż, podczas Wielkanocy, nie możemy pozwolić sobie na to, by najważniejsza ozdoba stołu wyglądała nieładnie. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego w ogóle jajka pękają? Problem tkwi w różnicy temperatur. Często wrzucamy do wrzącej wody jajka świeżo wyjęte z lodówki. Zimna skorupka nie wytrzymuje zetknięcia z wrzątkiem i pęka.

Pamiętać należy zatem, by wyciągnąć jajka z lodówki przynajmniej na pół godziny przed ich gotowaniem. To jednak nie jedyne, co należy zrobić, by uniknąć pęknięcia. Są również inne skuteczne sposoby.

Pęknięcia jajka unikniemy dzięki nakłuciu igłą czubka jajka. W ten sposób usunąć można pęcherzyk powietrza i stworzyć ujście dla ciśnienia gotującego się jajka. Nie zaszkodzi również dodanie do wody odrobiny soku z cytryny lub octu.

Czym zabarwić jajka na Wielkanoc?

Oczywiście, by uzyskać kolor na naszych jajkach, możemy użyć specjalnych barwników dostępnych w sklepach, szczególnie w okresie świąt wielkanocnych. Czy istnieją jednak naturalne metody z wykorzystaniem składników, które z pewnością każdy z nas ma w domu?

Oczywiście, że tak. Poniżej zamieszczamy listę produktów, które wykorzystamy, by uzyskać konkretny kolor jajka. Pamiętajmy jednak o tym, by wybierać te z najjaśniejszą skorupką - dzięki temu barwy będą znacznie lepiej widoczne.

  • czerwony - kwiaty hibiskusa lub łupiny z czerwonej cebuli

  • różowy - żurawina lub sok z buraków

  • fioletowy - borówka amerykańska, owoce czarnego bzu, jagody

  • brązowy - kawa mielona lub herbata

  • żółty - curry, rumianek lub kurkuma

  • pomarańczowy - marchew lub dynia

  • czarny - szyszki olchy

  • zielony - pokrzywa, szpinak lub trawa

Powyższe składniki należy gotować w gorącej wodzie, z dodatkiem niedużej ilości soli. Pamiętajmy także o tym, by dodać do wody odrobinę octu, by kolory były wyraźniejsze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, onet.pl