Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Tina Turner nie żyje. Kariera, życie prywatne, rodzina, choroba [Sylwetka]
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 25.05.2023 08:30

Tina Turner nie żyje. Kariera, życie prywatne, rodzina, choroba [Sylwetka]

Tina Turner
SplashNews.com/East News

Tina Turner nie żyje. Legendarna gwiazda rock'n'rolla zmarła 24 maja w swojej szwajcarskiej rezydencji. Jak wyglądało życie piosenkarki, która dzięki swojej znakomitej twórczości, okraszonej charakterystycznym wokalem, miała ogromny wpływ na światową popkulturę? Oto sylwetka Tiny Turner, jakiej nie znacie. Wiele faktów z jej życia może być zaskoczeniem. 

Tina Turner nie żyje. Kariera

Tina Turner była jedną z najbardziej dochodowych artystek na świecie, a jej płyty sprzedały się w ilości niemal 180-200 milionów egzemplarzy. Te liczby po śmierci wokalistki z pewnością jeszcze się zwiększą. Warto jednak zwrócić uwagę na same początki jej kariery, dzięki której udało jej się zgromadzić majątek warty 200 milionów dolarów.  Jak potoczyła się kariera Tiny Turner?

Tina Turner przygodę z muzyką rozpoczęła w 1959 roku. Przez ponad dekadę była częścią zespołu, który występował przed koncertami Rolling Stones jako support. Przełomowym momentem był dla niej kolejny zawodowy krok, czyli zdecydowanie się na solową karierę. W 1983 roku jej album "Private Dancer" odniósł spory sukces i sprzedano 20 milionów płyt. 

Tina Turner po nagrodach, jakie zgarnęły piosenki z tego krążka (m.in. Grammy), zmieniła wizerunek. Porzuciła skromne stylizacje i stała się prawdziwym symbolem seksu, który znakomicie czuł się na scenie. W ciągu kolejnych lat współpracowała m.in. z Bryanem Adamsem, Rodem Stewartem, Davidem Bowiem i Mickiem Jaggerem. 

Tina Turner nagrała szereg przebojów ("Typical male", "Steamy windows", “It takes two”, "Tonight", "Whats' love got to do with it", "Foreing Affair", "I don't wanna lose you", "What you get is what you see"), a ruszając w każdą trasę koncertową, biła kolejne rekordy frekwencji. W 1988 roku na koncercie w Brazylii (stadion Maracanã) pobiła rekord Guinnessa, a jej performance oglądało ponad 180-tysięczna widownia. 

Gwiazda nagrała także piosenkę do filmu o Jamesie Bondzie. Tina Turner swój ostatni album wydała w 2008 roku. Rok później ogłosiła zakończenie kariery muzycznej.

Tina Turner nie żyje. Piosenkarka zmarła w wieku 83 lat

Nie żyje Tina Turner. Życie prywatne

Pierwszą miłością Tiny Turner był koszykarz, Harry Taylor, jednak trwały związek młodym zakochanym nie był pisany. To udało się z Raymondem Hillem. Para doczekała się syna, jednak Tina Turner wychowała go już bez ukochanego, który finalnie nie okazał się tym jedynym. Kilka lat później stanęła na ślubnym kobiercu z Ike Turneren, z którym występowała w zespole. To on zauważył jej wielki talent. Tina Turner ze swoim nowym wybrankiem miała drugiego syna, Ronniego, który w 2018 roku popełnił samobójstwo. Borykał się z wieloma chorobami, m.in., rakiem i miażdżycą.

Tina Turner, chociaż po sukcesach na scenie mogłoby się tak wydawać, wcale nie miała łatwego życia. Nie można odmówić jej wielkich osiągnięć, jednak w życiu prywatnym nie było już tak sielankowo. Mąż piosenkarki stosował wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną, która poskutkowała jej próbą samobójczą i późniejszym rozwodem. 

Prawdziwe uczucie odnalazła dopiero w Europie, u boku Erwina Bacha, z którym od 1995 roku zamieszkiwała Szwajcarię. Artystyczną emeryturą, ogłoszoną w 2009 roku, nie mogła długo się cieszyć. Na horyzoncie pojawiły się spore problemy. 

Nie żyje Tina Turner. Choroba

Tina Turner nie wspominała zbyt dobrze 2013 roku. Chociaż wzięła ślub ze wspomnianym dyrektorem popularnej europejskiej wytwórni, to dolegliwości zdrowotne mocno dały o sobie znać. Tina Turner przeszła udar mózgu i z trudem udało jej się zachować pełnię władz fizycznych (musiała od nowa nauczyć się chodzić). Lekarze nie mieli jednak dla niej dobrych wiadomości.

U Tiny Turner zdiagnozowano raka jelita grubego, a także niewydolność nerek. Te przypadłości sprawiły, że nie mogła normalnie funkcjonować i musiała bardzo na siebie uważać.  Na szczęście mąż nie opuścił jej w tych ponurych chwilach. W 2017 roku został dawcą nerki, którą przeszczepiono Tinie Turner. Nowy organ wystarczył na długo, jednak nie udało jej się powrócić do pełni zdrowia. Skutki udaru, niewydolności nerek oraz rak doprowadziły do śmierci artystki 24 maja 2023 roku.