Rozrywka.Goniec.pl

"Sprawa dla reportera" TVP1/09.12.2021

"Sprawa dla reportera" w ogniu krytyki. Rada Etyki TVP ma poważne zastrzeżenia

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Komisja Etyki TVP stwierdziła naruszenie zasad etyki dziennikarskiej w "Sprawie dla reportera" po tym, jak do instytucji wpłynęły skargi dotyczące wypowiedzi jednej ze specjalistek w grudniowym odcinku programu. Epizod wzbudził kontrowersje już po samej emisji, a ostatecznie przyjrzała mu się sama stacja.

"Sprawa dla reportera" obecna jest na antenie TVP od 1983 r. Gospodyni programu, Elżbieta Jaworowicz przedstawia w niej problemy i niesprawiedliwości społeczne, z jakimi zmagają się zwykli Polacy.

Kontrowersyjny odcinek "Sprawy dla reportera"

Kwestie poruszane w programie niemal zawsze budzą ogromne emocje, jednak w odcinku wyemitowanym 9 grudnia ubiegłego roku doszło do wyjątkowo zadziwiających scen. Jego bohaterami byli rodzice 9-letniego Eryka, zmagającego się z chorobą serca. Wadę wykryto u chłopca jeszcze w okresie ciąży matki.

Para opowiadała w studiu o tym, jak bezradna jest wobec sytuacji, w jakiej się znalazła. Później widzowie wysłuchać mogli komentarzy specjalistów obecnych w studio, wśród których znalazła się mecenas Maria Wentlandt-Walkiewicz.

Prawniczka skrytykowała matkę Eryka, twierdząc, że w czasie ciąży powinna zastanowić się nad tym, "jaki mu ewentualnie gotuje los". Odebrano to jako sugestię, że kobieta powinna poddać się aborcji.

Rada Etyki TVP stwierdza naruszenie

- Ja nie mogę patrzeć na Eryka, bo on cierpi. I temu dziecku bezapelacyjnie trzeba pomóc. Co do tego nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale matka, która kocha dziecko, to musi się zastanowić, jaki mu ewentualnie gotuje los. I wie pani co, zastanawiam się, czy jako matka wtedy nie podjęłabym innej decyzji - mówiła w "Sprawie dla reportera" Maria Wentlandt-Walkiewicz

Do Rady Etyki TVP wpłynęły dwie skargi dotyczące odcinka z 9 grudnia 2021 r. Obie dotyczyć miały słów mecenas, wypowiedzianych w programie. Instytucja zbadała program i pozytywnie oceniła zasadność zarzutów.

Zdaniem Rady Etyki TVP, redakcja "Sprawy dla reportera" naruszyła zasady etyki dziennikarskiej z powodu wyemitowania w programie komentarza specjalistki, sugerującego matce Eryka aborcję. Działanie oceniono jako złamanie standardów Telewizji Polskiej i wykazanie się brakiem szacunku i empatii wobec osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza że chłopiec, którego dotyczył program, był obecny w studiu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pomponik.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Telewizja

Zenon Martyniuk wraca na antenę TVP? Szykuje się nowy program. Fani będą zadowoleni
Czytaj więcej >

Telewizja

"Dzień dobry TVN". Marcin Prokop przesadził? Aleksander Kwaśniewski pierwszy raz dostał takie pytanie
Czytaj więcej >

Telewizja

Marcin Daniec wygwizdany w Sopocie, publika nie wytrzymała. "Nie umiecie się bawić"
Czytaj więcej >

Telewizja

Edyta Górniak wyśmiana na scenie w Sopocie. Prowadząca jawnie z niej zadrwiła
Czytaj więcej >

Telewizja

"Tancerz" z "Chłopaków do wzięcia" usłyszał pytanie o żonę i nie wytrzymał. Ostre słowa
Czytaj więcej >

Telewizja

Czarna seria w "M jak miłość". Po wakacjach widzowie pożegnają ważną postać
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Redaktor portalu Goniec.pl. Przez lata związany byłem z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielałem się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. pełniłem funkcję redaktora portali WTV i Wawa Info. Z wykształcenia jestem polonistą i filmoznawcą. Moje hobby to przede wszystkim kino - to dobre i to złe. Współpracuję z magazynem "Netfilm". Jestem szaleńczo zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]