Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Prawie nikt o tym nie wiedział, Szymon Hołownia zagrał w filmie! Niemal trzy dekady temu wcielił się w tragiczną postać
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 23.11.2023 13:04

Prawie nikt o tym nie wiedział, Szymon Hołownia zagrał w filmie! Niemal trzy dekady temu wcielił się w tragiczną postać

Szymon Hołownia
KAPiF;Szymon Hołownia zagrał w filmie

O Szymonie Hołowni większość widzów usłyszała, gdy wraz z Marcinem Prokopem prowadził “Mam talent”. Obecnie z gospodarza programu stał się marszałkiem Sejmu. Mało kto jednak wie, że przed laty zagrał w filmie. W jaką postać się wcielił?

Zaskakująca kariera Szymona Hołowni

Kariera zawodowa Szymona Hołowni jest zdecydowanie niebywała. W latach 1997-2000 był redaktorem działu kultury w “Gazecie Wyborczej”, a od 2001 do 2004 spełniał się jako felietonista i redaktor działu społecznego w “Newsweek Polska”. Pisał dla “Kultury popularnej”, “Przewodnika Katolickiego” czy “Machiny”. Nie ograniczał się jednak wyłącznie do prasy, a swoich sił postanowił spróbować również w radiu, m.in. Vox FM.

Jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press, która przeznaczona jest dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Szymon Hołownia jest również założycielem fundacji “Kasisi” i “Dobra Fabryka”. Największą popularność przyniósł mu jednak udział w “Mam talent”.

Szymon Hołownia tak wypoczywa po pracy. Uśmiechnięty marszałek Sejmu zapozował do zdjęcia z córką

Szymon Hołownia w "Mam talent" - tam zyskał rozpoznawalność

Choć Szymon Hołownia początkowo swoją przyszłość wiązał ze słowem pisanym, po latach trafił do telewizji, gdzie wraz z Marcinem Prokopem stanęli na scenie w programie “Mam talent” i idealnie spisali się w roli prowadzących. Obecny polityk funkcję gospodarza telewizyjnego show prowadził w latach 2008-2019. To dzięki niemu zyskał niebywałą rozpoznawalność. Ostatecznie jednak zdecydował się zrezygnować z tej drogi.

Mnóstwo wspaniałych ludzi za kulisami, na scenie. Długie dni i wieczory z najlepszą na świecie ekipą. Stworzenie duetu (a to bardzo trudna rzecz) z Marcinem. Nowe telewizyjne umiejętności. Dobre (a czasem trudne) emocje... Odchodzę z "Mam talent!", bo dałem temu programowi wszystko, co mogłem dać, a gdy coś się kończy, coś się zaczyna - przekazał za pośrednictwem social mediów.

Następnie pracownik TVN postanowił po raz kolejny zmienić swoje zawodowe plany i 8 grudnia 2019 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2020. W czerwcowych wyborach zajął trzecie miejsce, zdobywając 13,87 proc. głosów. Niezmiennie pozostał zaangażowany w politykę, co przyczyniło się do tego, że 13 listopada 2023 roku na pierwszym posiedzeniu Sejmu został wybrany na marszałka, zdobywając 265 głosów.

Szymon Hołownia grał w filmie

Mało kto jednak wie, że zanim Szymon Hołownia został prowadzącym "Mam talent" i otrzymał laskę marszałka, zadebiutował na szklanym ekranie. Wystąpił wówczas w etiudzie filmowej z 1994 roku pt. "Człowiek z cienia". Była ona zrealizowana w Klubie Filmowym "Projektor" znajdującym się w Białymstoku. Film opowiadał o historii porwania i zabójstwa licealisty Bohdana Piaseckiego. 

Morderstwo miało mieć miejsce 22 stycznia 1957 roku, lecz dopiero po latach śledztwo zostało wznowione. Przyczyniła się do tego dwójka studentów, dzieląca razem stancję - Kasia i Adam, którzy to odnaleźli szpulkę taśmy filmowej, na której zarejestrowana została zbrodnia. Ich znalezisko, a także działania przyczyniły się do tego, że na sprawę zostało rzucone nowe światło. 

W rolę tytułowego młodego chłopaka wcielił się właśnie Szymon Hołownia. Spodziewaliście się tego, że świeżo upieczony marszałek Sejmu może mieć za sobą tak bujną karierę zawodową, zahaczającą nawet o aktorstwo?