Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Ujawniono szczegóły pogrzebu Eugenii Herman
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.07.2021 17:49

Ujawniono szczegóły pogrzebu Eugenii Herman

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Unsplash.com/Sixteen Miles Out (zdjęcie ilustracyjne)

Związek Artystów Scen Polskich wydał komunikat w sprawie pogrzebu Eugenii Herman. Aktorka znana widzom z takich produkcji TVP jak „Ranczo” oraz „Komisarz Alex” zmarła w poniedziałek 19 lipca br. Odeszła w wieku 91 lat. W kilku swoich filmach obsadził ją polski mistrz kina – sam Krzysztof Zanussi. Zostanie pochowana w Warszawie.

O śmierci Eugenii Herman poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Z komunikatu wydanego przez organizację wynika, że ceniona aktorka ostatnie chwile życia spędziła w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie i tam też zmarła. Pogrzeb odbędzie się 28 lipca.

Ostatnie pożegnanie Eugenii Herman rozpocznie się o godzinie 10:00 w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym 18 w Warszawie. Po ceremonii trumna z ciałem artystki zostanie przeniesiona na Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie. Złożenie do grobu zaplanowano na godzinę 12:00.

Nie żyje Eugenia Herman – gwiazda polskiego ekranu

Młodsi widzowie mogą kojarzyć Eugenię Herman z gościnnych występów w popularnych serialach jak „Ranczo”, „Komisarz Alex” czy też „Ojciec Mateusz”. Jednak dorobek aktorki jest znacznie bogatszy i wykracza daleko poza produkcje TVP. Grała u wielkich polskich reżyserów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Urodziła się i wychowała w Łodzi. Tam, w mieście aktorów i reżyserów, przyszła na świat 1929 roku. Została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Tym samym dołączyła do takich artystów jak Andrzej Wajda, Jan Machulski, Roman Polański czy też Krzysztof Kieślowski.

Debiut Eugenii Herman przypadł na 1953 rok. Wówczas pojawiła się na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Nawet po odejściu na emeryturę zdarzało jej się jeszcze zagrać w miejscu, w którym zadebiutowała. W kinach można było oglądać ją regularnie od połowy lat 50.

Dwie pierwsze produkcje, w których się pojawiła, to „Człowiek na torze” Andrzeja Munka oraz „Nikodem Dyzma” Jana Rybkowskiego (obie z 1956 roku). Rok później ponownie współpracowała z Rybkowskim, tym raz nad filmem „Kapelusz Anatola”.

Eugenia Herman – jedna z aktorek Zanussiego

Choć dzisiejsi widzowie mogli zobaczyć Eugenię Herman w popularnych serialach Telewizji Polskiej, to warto przypomnieć, że aktorka wystąpiła w kilku filmach Krzysztofa Zanussiego. Polski reżyser należy do grona wielkich mistrzów cenionych w całej Europie.

Zanussi, który również ukończył łódzką filmówkę, obsadził Eugenię Herman w 1971 roku w roku „Za ścianą”. Reżyser najwyraźniej cenił sobie współpracę z aktorką, ponieważ później pojawiła się jeszcze w jego kolejnych tytułach – „Bilans kwartalny”, „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, „Dotknięcie ręki”, „Słaba wiara” oraz „Brat naszego Boga”.

Artystka grała również w filmach Marka Koterskiego, którego komedio-dramaty często otrzymywały bardzo wysokie noty od krytyków i cieszyły się popularnością wśród widzów. Ostatnią kinową produkcją, w jakiej zagrała, jest „Bebok” z 2010 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Wirtualna Polska; Filmweb