Rozrywka.Goniec.pl Gwiazdy Ojciec Krzysztofa Kiersznowskiego był bohaterem Armii Krajowej
MICHAL ROZBICKI/East News

Ojciec Krzysztofa Kiersznowskiego był bohaterem Armii Krajowej

25 października 2021
Autor tekstu: Monika Majko

Informacja o śmierci Krzysztofa Kiersznowskiego wstrząsnęła nie tylko bliskimi aktora, ale również całym środowiskiem filmowym i teatralnym w Polsce. Gwiazdor odszedł 24 października 2021 roku w wieku 70 lat. Choć fani z ciekawością śledzili kolejne premiery z udziałem aktora, nie wszyscy wiedzą, że był on synem wysokiego rangą żołnierza AK.

Krzysztof Kiersznowski urodził się 26 listopada 1950 w Warszawie i tam też dorastał. Był synem Wandy i Leopolda Kiersznowskich. Ojciec przyszłego aktora powrócił do stolicy kraju w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej.

Ojciec Krzysztofa Kiersznowskiego walczył w Powstaniu Warszawskim

W 1939 roku Leopold Kiersznowski zgłosił się ochotniczo do śródmiejskich oddziałów OPL. Posługiwał się konspiracyjnym nazwiskiem Stanisław Kierski i działał w Strażackim Ruchu Oporu „Skała”, a później w Wojskowym Korpusie Służby Bezpieczeństwa. Ojciec Krzysztofa Kiersznowskiego zajmował się m.in. przewozem broni i żywności dla kieleckich i krakowskich oddziałów leśnych. Prowadził również działalność wywiadowczą i organizował oddziały partyzanckie na terenie ziemi kieleckiej. Wkrótce jednak wpadł w ręce gestapo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Organizacja wykupiła Kiersznowskiego z aresztu po dwóch miesiącach tortur. Dołączył on do Oddziału Leśnego kpt. Marzana w rejonie Nowego Sącza, a po jego rozbiciu powrócił do stolicy, gdzie wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako zastępca dowódcy w oddziale por. Stefana Kaniewskiego ps. „Nałęcz”. Wraz z batalionem przeszedł szlak bojowy: Muranów - Stare Miasto - Śródmieście.

Leopold Kiersznowski został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari

Kiersznowski trafił do niewoli niemieckiej w Oflagu X-C Lubeka. Do Warszawy powrócił dopiero po wyzwoleniu w 1945 roku. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia kapitana. Po wojnie uzyskał rangę majora WP.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: 1944.pl

Obserwuj nas w
autor
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
lifestyle gwiazdy telewizja