Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Wiesław Zięba. Stworzył "Bolka i Lolka" i "Reksia", wielu zawdzięcza mu radości dzieciństwa
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 15.09.2022 14:19

Nie żyje Wiesław Zięba. Stworzył "Bolka i Lolka" i "Reksia", wielu zawdzięcza mu radości dzieciństwa

nie żyje świeczka Iberion 1
Goniec.pl

Nie żyje Wiesław Zięba, wybitny scenarzysta i reżyser animacji dla dzieci znany ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To z jego pomysłu i nadzoru powstali m.in. "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Zmarł w wieku 75 lat.

Spod jego ręki wyszła również animacja "Pampalini łowca zwierząt", która także cieszyła się popularnością wśród najmłodszych.

Nie żyje Wiesław Zięba. Stworzył "Bolka i Lolka" i "Reksia", wielu zawdzięcza mu radości dzieciństwa

- Dotarła do nas smutna informacja. 12 września 2022 r. zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych, takie jak "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza - przekazało Studio Filmów Rysunkowych.

Został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był jedną z najbardziej znanych postaci polskiej animacji, które cieszyły dzieci w każdym wieku.

Wiesław Zięba urodził się w Przysiekach w 1947 roku. Bielsko-Biała szybko pojawiła się w jego życiu za sprawą nauki w tamtejszej szkole średniej. W 1972 roku rozpoczął pracę w Studiu Filmów Rysunkowych.

Jego ostatnim dziełem było wyreżyserowanie jednego, a konkretnie pierwszego odcinka serii "Żubr Pompik". Serial powstawał w latach 2016-2017.

Po 1983 roku pracował również w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie, gdzie współtworzył słynny serial animowany "Tajemnice wiklinowej zatoki".

Nie podano informacji o ewentualnym pogrzebie lub przyczynie śmierci. Rysownik, grafik, satyryk i reżyser, bo tak określał się w biogramie w bazie Film Polski pozostanie w sercach wielu twórców animacji w Polsce już na zawsze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Nie żyje