Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Teresa Żylis-Gara, wybitna śpiewaczka operowa
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 28.08.2021 13:35

Nie żyje Teresa Żylis-Gara, wybitna śpiewaczka operowa

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
facebook.com Teatr Wielki Opera Narodowa

Teatr Wielki - Opera Narodowa za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o śmierci polskiej i jednocześnie światowej gwiazdy. Odeszła Teresa Żylis-Gara, wybitna śpiewaczka operowa, która występowała m.in. z Luciano Pavarottim. Miała 91 lat.

Chociaż śpiewaczka od 1980 roku mieszkała w Monako, to nie zapominała o Polsce. Obchodziła huczne benefisy, a fani opery i jej śpiewu składają dziś liczne kondolencje.

Nie żyje Teresa Żylis-Gara

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy właśnie wiadomość o śmierci Teresy Żylis-Gary. Żegnaj, Maestra… Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata: Nowego Jorku, Paryża, Monachium, Londynu, Mediolanu... - czytamy w komunikacie Teatru Wielkiego.

Wybitna śpiewaczka od 41 lat nie mieszkała w Polsce. Mimo to pojawiała się przy okazji benefisów i ważniejszych wydarzeń. Była znana na całym świecie, śpiewała m.in. z Luciano Pavarottim, Herbertem von Karajanem czy też z Jose Carrerasem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Jeszcze niedawno na naszej scenie świętowaliśmy benefis najsłynniejszej polskiej sopranistki [...]. Odeszła Artystka o nieprzeciętnym talencie, charyzmie, energii. Wspomnienie Jej głosu zostanie z nami na zawsze… - czytamy na Facebooku Teatru Wielkiego.

Jej kariera szła jak burza

Teresa Żylis-Gara urodziła się w 1930 roku w Landwarowie koło Wilna. Kiedy zakończyła się II wojna światowa, wraz z rodzicami przyjechała do Łodzi i w jednej z lokalnych szkół uczyła się śpiewu.

W wieku 23 lat zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie, a już trzy lata później nastąpił przełom - zagrała tytułową rolę w "Halce" Stanisława Moniuszki na deskach Opery Krakowskiej.

W 1966 i 1968 roku swój talent pokazała odpowiednio w Paryżu i Salzburgu. To otworzyło jej drzwi do występów w kultowej operze Covent Garden, Metropolitan Operze oraz w 1976 roku w La Scali.

Teresa Żylis-Gara w 2011 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 roku została honorową obywatelką Łodzi.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Tagi: