Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje słynny muzyk. Zespół potwierdził tragiczne informacje
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 05.05.2024 10:03

Nie żyje słynny muzyk. Zespół potwierdził tragiczne informacje

znicz
Fot. Pixabay/webandi

Zmarł Richard Tandy, klawiszowiec popularnego brytyjskiego zespołu Electric Light Orchestra. Muzyk miał 76 lat. Informację o jego śmierci przekazał lider ELO, Jeff Lynne. 

Electric Light Orchestra żegna swojego kolegę

Kilka dni temu 1 maja 2024 roku zmarł Richard Tandy. Największą popularność przyniosły mu występy w składzie grupy Electric Light Orchestra, której był klawiszowcem. Tandy miał 76 lat. Informację o śmierci kolegi przekazał lider ELO Jeff Lynne.

Z wielkim smutkiem dzielę się wiadomością o śmierci mojego wieloletniego współpracownika i drogiego przyjaciela Richarda Tandy’ego. Był niezwykłym muzykiem i przyjacielem i będę pielęgnować wspomnienia, które przeżyliśmy razem. Przesyłam całą moją miłość Sheili i rodzinie Tandy - przekazał Lynne.

Marek Kondrat przeżył poważny wypadek. Nie mówi o tym często

Tandy był istotnym członkiem grupy z czasów jej największej świetności

Czas największej popularności Electric Light Orchestra przypada na lata 70-te i 80-te. Tandy wówczas był istotnym członkiem zespołu, który zaliczano do najważniejszych grup rockowych na świecie. 

Artysta współtworzył największe hity Electric Light Orchestra, jak “Mr Blue Sky”. 

Skład "Elektryków" zmieniał się wielokrotnie. Ale on, obok perkusisty Beva Bevana był jego żelaznym elementem. Jego głos da się słyszeć w największym przeboju grupy "Mr Blue Sky". Jego rola wzrosła, gdy w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, gdy grupa zamiast skrzypiec czy wiolonczeli zaczęła bardziej akcentować instrumenty klawiszowe - podaje Polskie Radio 24

Zespół swoim koncie ma ponad 50 milionów sprzedanych płyt. Do największych hitów należą takie utwory, jak wspominany “Mr. Blue Sky” oraz “Telephone Line” i "Rock 'N' Roll is King".
 

Tandy swoją przygodę z muzyką zaczął już w szkole średniej

Richard Tandy urodził się 26 marca 1948 r. ww Birmingham. Pierwsze kroki na muzycznej scenie,  stawiał już w szkole średniej. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w 1968 r. kiedy został członkiem grupy The Move. Początkowo grał na klawiszach, następnie został basistą. 

W 1972 r. jego kariera nabrała tempa. Związał się wówczas z Electric Light Orchestra, w której powrócił do gry na klawiszach, stając się jednocześnie jednym z czołowych członków zespołu. Z “Orchestry” odszedł w 1986 r.

Kiedy w 2020 r. Jeff Lynne postanowił reaktywować zespół, Tandy jako jedyny z oryginalnego składu grupy do niego dołączył. 

Źródło: Polskie radio 24/ Interia