Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Leszek Pniaczek. Aktor znany z "Klanu" i "Spotkania z balladą" miał 59 lat
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 07.02.2023 15:40

Nie żyje Leszek Pniaczek. Aktor znany z "Klanu" i "Spotkania z balladą" miał 59 lat

świeczki
Iberion.pl

Nie żyje Leszek Pniaczek - poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Pochodzący z Myślenic aktor scen krakowskich, założyciel myślenickiego I Amatorskiego Teatru im. kard. Karola Wojtyły i niezapomniany Toporek ze "Spotkań z balladą" odszedł po długiej chorobie w poniedziałek (6 lutego) w wieku 59 lat.

Leszek Pniaczek zmarł w wieku 59 lat. Artysta zmagał się z chorobą

Leszek Pniaczek znany był telewidzom z występów w cyklu "Spotkanie z balladą" czy z popularnych seriali takich jak, np. "Klan". O śmierci Leszka Pniaczka poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

- Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł aktor, reżyser – Leszek Pniaczek. Miał 59 lat. Aktor scen teatrów krakowskich, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Dobczycach, instruktor teatralny, założyciel Teatru im. Kard. Karola Wojtyły w Myślenicach i niezapomniany Toporek ze "Spotkań z balladą" - przekazał ZASP.

Kim był Leszek Pniaczek?

Leszek Pniaczek urodził się 18 marca 1964 roku w Myślenicach. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku.

Jak pisał w 2014 roku na łamach "Dziennika Polskiego" Andrzej Domagalski, po spektaklu dyplomowym Pniaczka znakomita aktorka Anna Polony, profesor w krakowskiej szkole teatralnej miała powiedzieć: "od dzisiaj każdy aktor komediowy powinien mu wiązać sznurówki".

W 1987 roku Leszek Pniaczek dołączył do zespołu krakowskiego Teatru Bagatela i występował tam aż do 1990 roku. Później, w latach 1995-1998, można było oglądać go w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Popularność przyniosły mu role filmowe i serialowe. Najbardziej znany był jako Toporek w programie "Spotkanie z balladą".

Leszek Pniaczek grał też w Teatrze Telewizji: w spektaklach "Ryszard III" czy "Gelsomino w Krainie Kłamczuchów". Na swoim koncie miał również role w serialach "Opowieść o Józefie Szwejku i jego drodze na front", "Klan" i "Majka". Dał się poznać nie tylko jako aktor, ale również reżyser, gdyż współpracował m.in. ze Sceną Papieską Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach.

Pogrzeb artysty odbędzie się w czwartek (9 lutego). Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościółku parafialnym na Stradomiu w Myślenicach o godz. 14. Pół godziny wcześniej zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Dobry Tydzień

Tagi: Nie żyje