Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Jan Hryniak, twórca "Zenka". Popularny reżyser miał 52 lata
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 21.02.2022 08:03

Nie żyje Jan Hryniak, twórca "Zenka". Popularny reżyser miał 52 lata

nie żyje świeczka Iberion 1
Iberion, materiały własne

Zmarł Jan Hryniak, popularny polski reżyser, znany w ostatnim czasie przede wszystkim z wyprodukowanego przez TVP "Zenka", opowiadającego o życiu Zenona Martyniuka. Artysta miał 52 lata.

Jan Hryniak był cenionym w środowisku filmowym twórcą. Miał na swoim koncie kilka prestiżowych wyróżnień branżowych, w tym nagrodę Orła.

Przedwczesne odejście

W niedzielę portal Filmpolski.pl przekazał informacje, które wstrząsnęły miłośnikami polskiego kina. 19 lutego nieoczekiwanie odszedł Jan Hryniak, popularny polski reżyser, mający na swoim koncie jeden z największych hitów ostatnich lat.

Chodzi naturalnie o "Zenka", który zawładnął salami kinowymi w 2020 r. Dzieło opowiadające historię życia gwiazdora disco polo spotkało się z wielką sympatią ze strony widzów, którzy chętnie zasiedli w fotelach kinowych, by przyjrzeć się pokrętnym losom jednego z najchętniej słuchanych polskich piosenkarzy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- Mam nadzieję, że będzie to film, który po latach może być przekonującym zapisem czasów, w których disco polo święciło triumfy - mówił w rozmowie z Interią Jan Hryniak.

Oprócz przeboju TVP reżyser miał na swoim koncie kilka innych, szeroko docenianych projektów, m.in. zainspirowany "Nożem w wodzie" Romana Polańskiego "Trzeci", czy komedię kryminalną "Trick" z Piotrem Adamczykiem i Robertem Więckiewiczem.

Fani zdruzgotani

Jan Hryniak urodził się w 1969 r. w Warszawie. Edukację zdobywał początkowo na Politechnice Warszawskiej, gdzie studiował architekturę, a następnie przeniósł się do Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jego pełnometrażowy debiut kinowy to "Przystań" z 1997 r., w którym wystąpili m.in. Maja Bohosiewicz, Rafał Królikowski, czy Jan Machulski. Dzieło uhonorowane dwoma Złotymi Lwami otworzyło reżyserowi furtkę do kariery.

Oprócz kina, Jan Hryniak zajmował się także pracę dla telewizji. Reżyserował serial TVN "Sama słodycz" z Piotrem Adamczykiem; największy sukces osiągnął jednak dzięki "Czasowi honoru - Powstaniu", za który został wyróżniony nagrodą Orła.

Prywatnie reżyser był żonaty ze scenarzystką Martą Hryniak, będącą córką Krzysztofa Kieślowskiego. Jan Hryniak od dłuższego czasu walczył z chorobą. Artysta odszedł w wieku 52 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl, interia.pl

Tagi: Zenek